Lidská stonožka 2 (2011)

40%
Konečně jsem se dostal i ke druhému dílu této série, která si právem získává pozornost. Tohle prostě všude neuvidíte.

Lidská stonožka 2

The Human Centipede 2: Full Sequence

USA, 2011, 88 minut

 

Režie: Tom Six

Scénář: Tom Six

Hrají:

Laurence R. Harvey (Martin)

Ashlynn Yennie (Miss Yennie)

Maddi Black (Candy)

Kandace Caine (Karrie)

 

„Lidská stonožka“ se v roce 2009 stala fenoménem. Moc se není čemu divit, protože tohle je skutečně snímek, který jen tak neuvidíte. Do širší produkce se pak dostaly i kousky jako třeba „Srbský film“. Na těchto filmech je něco unikátního. Kromě toho, že jsou hnusné, a to místy opravdu, opravdu hnusné, že si ani neumíte představit, co to slovo může všechno znamenat, mají co říct, ať už je to originalitou anebo nějakou myšlenku.

Konečně jsem na to kápnul!

První „Lidská stonožka“ nám ukázala hlavně to, že člověk, pokud chce, tak je schopný skutečně čehokoli. Chorá mysl dokáže vymyslet skutečně cokoli. Samotný Sixův nápad není až tak šílený, napadnout vás může celkem snadno, ale jeho realizace, ta už je o něčem jiném. Do toho si každý netroufne. Six do toho šel a dal o sobě ve světě vědět. Jeho šílený vědec byl skutečně jedinečný.

Myslíš, že mám ten modeling zkusit, mami?

Po prvním filmu zvolil Six jiný přístup. Přesedlal na černobílou verzi a do hlavní role dal nového šílence. Tentokrát je to celkem obyčejný hlídač parkoviště. Tedy až na to, že je to od pohledu hnusák. Martin je skrček, je tlustý, většina lidí by ho považovala za nechutného a neopřela by o něj ani kolo. To, co dělá, bude ještě nechutnější. Martin se totiž vzhlédl v Sixově prvním filmu, který hned na začátku sleduje. „Lidská stonožka“ ho očividně fascinuje, a tak ji zkusí realizovat sám.

Konečně je hotovo!

Martin není sofistikovaný magor jako doktor Heiter. Je to prostě malý tlustý mužík, který se potýká s tím, že mu jeho oběti umírají, operovat neumí, je z toho frustrovaný, jeho bližní mu moc nepomáhají. Nakonec ale dojde úspěchu, nakonec se mu to podaří. V čem je tedy nový díl jiný? Lepší? Tak v první řadě je stonožka výrazně delší, protože už má dokonce deset článků. V druhé řadě poukazuje, alespoň zpočátku na to, jak moc nás dokáží média ovlivnit. Je snad tohle, co se nám snímek snaží říct? Anebo je to všechno jen v tom hnusu, který nás šokuje?

Jen kráčej, mé zvířátko, kráčej!

Závěr ale nakonec nepřinese nijak zásadní poznání, snad jen to, že Tom Six má skutečně jedinečný smysl pro humor. Proč ne, brát mu ho nebudu. „Lidská stonožka“ stále zůstává naprosto unikátním projektem, kde se spojuje hnus s nápadem, jenž však ve třetím díle už může hodně vyčpět. No, uvidíme. V roce 2014 by se mělo na veřejnost dostat další pokračování této série.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (gore, hnus, vrazi)


Přidat komentář