Limbo

85%
"Limbo" je plošinovka, která vás však může výrazně překvapit svojí atmosférou i provedením. Myslím, že sem tam se můžete opravdu bát.

 

Limbo

Vytvořilo Playdead, 2011

 

Čím že vás to chci dneska zaujmout? Hororovou plošinovkou? Že to zní divně? Tak v tom případně jste ještě nehráli hru „Limbo“, která je na trhu jak pro počítače, tak i pro Macy, PlayStation a Xbox už od roku 2011. Černobílá plošinovka, která rozhodně stojí za to, abyste jí dali šanci. Cože? Že vám vadí černobílá? No, je pravda, že černobílá hororová plošinovka rozhodně není marketingový slogan, který by měl pro hru znamenat zásadní úspěch, ale nic to nemění na tom, že tohle je skutečně hra, která stojí za to, abyste jí svůj čas věnovali. Toho času zase nebude tolik, i když nervy vám hra pocuchat dokáže.

Bacha na vodu!

„Limbo“ je klasickou logickou hrou, kde musíte procházet jednotlivé levely a vyluštit určité hádanky, přesunout předměty, něco spustit, něco přeskočit, abyste se dostali do cíle, který se zdá poměrně vzdálený, ale když přijdete na to, o co v jednotlivých levelech jde, zjistíte, že to zase tak strašně náročné není. Jen to chce trochu důvtipu, nějaký ten nápad a párkrát nechat postavičku zemřít, dobrovolně i nedobrovolně, abyste pochopili, co je záludností daného levelu.

Ne, to není mírumilovný pavouček, který by vás doprovázel.

Úrovně procházíte jako jednolitý příběh, nejsou zde jednoznačné předěly, ale prostě jdete pořád dál a dál a najednou vás čeká nějaká ta nová hádanka. Některé vyřešíte jakoby nic, ale u jiných se může stát, že strávíte hodně času. Víc než byste chtěli a víc než vaše klidné nervy snesou. Je na vás, jestli trápení svého mozku vydržíte a dojdete až do konce. Rovnou vám můžu říct, že některé levely jsou skutečně k vzteku a rozhodně je nebudete řešit v takovém klidu, jaký byste potřebovali.

I tam můžete skončit...

Já jsem hrál hru na PlayStation a vlastně se jedná o první hru, kterou jsem na konzoli dohrál. Ano, nadělil jsem jí přítelkyni k Vánocům a samozřejmě, že na ní hraju především já, ale rozhodně to není to samé jako hrát legendu „Contra“. S PlayStation se teprve seznamuji a jsem docela rád, že jsem si vybral tuhle hru, protože je na ovládání velmi jednoduchá. Potřebujete v podstatě jen joystick, respektive šipky pro pohyb a k tomu ještě dvě další klávesy – jednu, abyste mohli skákat, a druhou k tomu, abyste před sebou mohli něco tlačit nebo za sebou něco táhnout.

Mrtví také mohou někdy pomoct.

„Limbo“ je hra, která vás ohromí svou atmosférou a grafickým zpracováním. I když skutečně vypadá levně a jednoduše, když řeknu, že je to hororová černobílá plošinovka, musíte si ji nejprve zahrát, abyste docenili, co je „Limbo“ zač. Je neskutečně atmosférická, a když pod vaší postavou poprvé sklapne past, která ho rozseká, rozhodně nezůstanete úplně klidní. Je to nečekané a zákeřné a je to zatraceně dobré. S vibrací u Dualshock ovladačů si to užijete na nejvyšší míru. Pak už vás čekají jen takové srandy jako cirkulárky, pavouci a další předměty a tvorové, které vás chtějí za každou cenu zabít. Jo, a nezapomeňte, vaše postavička neumí plavat. Ani trochu.

 

Minimální hardwarové nároky:

Procesor: Minimálně procesor 2GHz

Operační paměť: 512 MB

Grafická karta: Ne více jak pět let stará grafická karta

 

Hodnocení: 85%

Hororové hry (survival, zvířata)


Přidat komentář