Lisa e il diavolo (1973)

55%
Film, který musel Mario Bava upravovat, aby se vůbec dostal do distribuce.

Lisa e il diavolo

Itálie, Západní Německo, Španělsko, 1973, 95 minut

 

Režie: Mario Bava

Scénář: Mario Bava a Alfredo Leone

Hrají:

Telly Savalas (Leandro)

Elke Sommer (Lisa Reiner)

Sylva Koscina (Sophia Lehar)

Alessio Orano (Max)

 

Snímek „Lisa e il diavolo“ se už od začátku vyznačuje takovou zvláštní atmosférou. Film není děsivý horor, kdy byste od začátku byli napjatí, seděli celí strnulí. Do takového bodu se vlastně tenhle Bavův film vůbec nedostane. Jde v něm totiž o jinou atmosféru. O atmosféru podivna, nejistoty toho, co přijde, ale nikoli strachu, prostě jen nečekáte, co se vlastně stane, jak se bude děj vyvíjet.

Jaká je pravda skrytá za figurínami? 

Na filmu jako kdyby ležela snová deka, která jej činí nejasným, neprůhledným, zvláštním. Dopomáhají tomu i figuríny, které jen podporují dojem bizarnosti, a to od začátku, protože už zde se objevují. Snímek „Lisa e il diavolo“ je možné označit za vymítací horor, je to giallo, ale je to do jisté míry i snímek o mučení, i když to zde probíhá hlavně na psychické úrovni, nikoli přímo formou násilí fyzického.

Není hodným strýčkem. 

Film „Lisa e il diavolo“ by bylo možné označit i za lyrický příběh, čemuž hodně napomáhá hudba, která je taková místy skoro až pohádková a narušuje tak hororový tón ještě více, a činí z filmu něco ještě hůře žánrově zařaditelného. Ale nejde ani o žánrovou zařaditelnost. Jde o to, jak na vás bude film působit. Snově, nostalgicky, dramaticky, napínavě, bizarně. Anebo na vás nezapůsobí vůbec.

 Má rád svoje figuríny.

I když je snímek „Lisa e il diavolo“ ne zrovna snadno uchopitelný, základní dějovou linku má. Lisa se až příliš často setkává s mužem, který chodí po městě s figurínou. To samo o sobě je trochu divné, ten muž má navíc tvář Tellyho Savalase a figurína má tvář muže, kterého Lisa zabila. Že by byla Lisa šílená? Možná proto potřebuje pomoc exorcisty, i když to je pasáž, která původně ve filmu nebyla a byla dodána až postupně, aby si film vůbec našel distributora.

 Je to zvláštní šachová partie.

„Lisa e il diavolo“ rozhodně nepatří k tomu vyloženě nejlepšímu, co Bava natočil, ale přesto je to snímek, který je hodný pozornosti, mimo jiné i proto jak je zvláštní. Telly Savalas je ale se svým lízátkem docela démonický a jeho postava funguje. Elke Sommer mi přišla trochu toporná, ale stejně je to hlavně kamera, hudba a výprava, které tvoří atmosféru tohoto zvláštního filmu.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (mysteriózní)


Přidat komentář