Living Venus (1961)

70%
Herschell Gordon Lewis a jeho první zářez do světové kinematografie.

Living Venus

USA, 1961, 76 minut

 

Režie: Herschell Gordon Lewis

Scénář: William Kerwin, Herschell Gordon Lewis, James McGinn a Seymour Zolotareff

Hrají:

William Kerwin (Jack Norwall)

Harvey Korman (Ken Carter)

Danica D'Hondt (Peggy Brandon)

Jeanette Leahy (Margo)

 

Tak jsem se rozhodl, že se pořádně podívám na filmografii Herschella Gordona Lewise, kterého považuji za jednoho z nejkultovnějších režisérů, protože se nebál ukázat něco opravdu hnusné a nebál se toho, že nemá dostatečný rozpočet a ani dostatečné dovednosti, které jsou spojené s gore a triky. Právě ale tohle dělá z Herschella specifickou značkou, která stojí za vidění.

 Našel Venuši!

I když tvorbu Herschella Gordona Lewise známe především jako tu, kde se uřezávají končetiny a vyhřezávají vnitřnosti, rozhodně nezačínal právě takhle. Přesto je od počátku jeho tvorby možné najít určitý spojovací prvek, který se s ním vine. Tím prvkem je kontroverze, kterou je možné najít i ve filmu „Living Venus“, který v sobě však žádné bizarní gore prvky nemá.

 Když chcete telefonovat okem.

Snímek „Living Venus“ se věnuje muži, který se rozhodne, že půjde do vlastního byznysu. Pracuje v redakci pánského časopisu, ale není tam spokojený. Je omezován, a tak si zvolí vlastní cestu. A štěstí mu přeje. V den, kdy se rozhodne a uvědomí si, jak náročné to bude, mu do rukou padne Venuše. Zmenšená kopie slavné sochy. Ale kromě toho narazí na ženu, kterou sám považuje za Venuši. A právě s ní se dá dohromady, aby měl tvář svého nového magazínu „Pagan“.

 Tohle je živoucí Venuše.

Film má dobrou dramatickou linkou a vede až k sebedestrukci, kterou mám obecně u příběhů rád. V tomhle pojetí je navíc podána silně a překvapivě uvěřitelně, a to i přesto, že zde nejsou žádní známí herci. Film je ale celkově dobře režírován a Herschell již na začátku kariéry ukázal, že má smysl pro vyprávění a je schopen natočit film bez toho, aby potřeboval něco pompézního.

 S nákladem mohou být spokojeni.

„Living Venus“ se tváří jako snímek, který bude podobný dílům, jež natočil Ed Wood, ale ve skutečnosti to není vůbec špatný film a Herschell Gordon Lewis už tímhle debutem ukázal, že má vypravěčské schopnosti a že i poměrně jednoduchý příběh dokáže dobře vygradovat a přitom ještě šokovat. Na svou dobu je zde nahota poměrně výrazná, i když nic extra necudného nečekejte.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (béčka)


Přidat komentář