Lovec démonů (2001)

80%
"Lovec démonů" je můj oblíbený film.

Lovec démonů

Frailty

USA, Německo, 2001, 100 minut

 

Režie: Bill Paxton

Scénář: Brent Hanley

Hrají:

Bill Paxton (Dad Meiks)

Matthew McConaughey (Adam Meiks)

Powers Boothe (FBI Agent Wesley Doyle)

Luke Askew (Šerif Smalls)

 

Už v době, kdy jsem snímek viděl poprvé, což bude více jak deset let, se mi velmi zamlouval. Říkal jsem si, jestli se mi bude stejně zamlouvat i po těch letech, kdy jsem přece jen na některá díla změnil názor asi podle toho, jak jsem se vyvíjel. Jak člověk stárne, ty změny prostě nezastaví, i kdyby sebevíc chtěl. Jak se však ukázalo, na mé oblibě snímku „Lovec démonů“ to nemělo vliv.

 Táta to má v hlavě srovnané.

I když by se mohlo zdát, že jsem hodnocení nadsadil trochu proto, že by to mohla být moje pocta Billu Paxtonovi, který by si určitě zasloužil víc času na tom našem světě, není to důvod. On není herecky špatný, ale přece jen jsou to jeho filmoví kluci, kteří především zaujmou, stejně jako Matthew McConaughey, který už se tady rozjížděl ke svým velkým hereckým výkonům.

 Vždyť za ním stojí bůh.

Snímek má skvělé východisko, kde mi vadí jen jedna věc. Otec dvou kluků, táta Meiks, má jedné noci vidění. Přišel k němu anděl nebo možná rovnou bůh, který mu řekl, že je potřeba zbavit svět démonů. Hlas shůry mu řekl, že mu dá zbraně, kterými tak bude moct učinit. A kromě zbraní pak i seznam těch, kdo jsou démoni a jichž je potřeba se zbavit. A tatík tomu uvěří. Skvělý nápad, až na toho křesťanského boha, kterého bych z toho vynechal.

 Matthew se chce zpovídat.

Meiksův starší syn, který jediný si z rodinné trojice udržuje racionální myšlení – anebo je vše, jak otec říká? – se po dlouhé době rozhodne, že je potřeba všechno sdělit policii. A tak se vlastně dovídáme, co chlapci Meiksové celou dobu vyváděli. Snímek má za mě chytrý scénář a dovede vás zaujmout tím, jak se v závěru vyvine. Mě to finále pořád baví, i když jsem věděl, jak to skončí.

 Už jako kluk měl být lovcem démonů.

„Lovec démonů“ je Paxtonův dobrý režisérský počin, kdy si dovedl vybrat zajímavý scénář, který velmi dobře režisérsky přetavil v napínavý film se zajímavým příběhem a výbornými hereckými výkony. Snímek není tak drsný, jak by mohl být, respektive není tak explicitní, ale to nevadí, protože i tak má velmi dobrou atmosféru, která je tísnivá, a většinu času vám dovolí přemýšlet, jestli je Meiks magor, nebo ne.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (vrazi, děti)


Přidat komentář