Macabro (1980)

70%
Lamberto Bava dokazuje, že nejen hororový humor je mu blízký.

Macabro

Itálie, 1980, 89 minut

 

Režie: Lamberto Bava

Scénář: Antonio Avati, Pupi Avati, Lamberto Bava a Roberto Gandus

Hrají:

Bernice Stegers (Jane Baker)

Stanko Molnar (Robert Duval)

Veronica Zinny (Lucy Baker)

Roberto Posse (Fred Kellerman)

 

Lamberto Bava se rozhodně potatil a natáčel velmi dobré filmy. Musí se ale nechat, že měl svůj vlastní styl a rozhodně nešel v otcových šlépějích v tom smyslu, jak své horory točil. Jeho styl se přibližoval více Argentovi, Fulcimu, až si nakonec vytvořil vlastní, svébytný, který prezentoval hlavně snímkem „Demoni“. Komedie mu tak byla blízká, ale to neznamená, že by nemohl natočit vážný snímek.

 Jejda, to byl náraz!

Právě horor „Macabro“ je krásnou ukázkou toho, že Lamberto Bava uměl točit i vážné filmy, a tak nás zavádí do jednoho domu k několika málo postavám, jejichž osud rozhodně nepatří k těm, které by byly záviděníhodné. Všechno začíná okolo postavy Jane Baker, která nechá doma své dvě děti. Starší dceru a mladšího syna. Myslíme si, stejně jako děti, že je to proto, že má nějakou práci. Ve skutečnosti, ale jde za svým milencem, kterého podle všeho velmi miluje.

 Je slepý... jen tak pro jistotu upozorňuji.

Jenže její dcera nemá bratříčka moc ráda, a tak ho utopí. Tohle není zpráva, která by byla zrovna příjemná. A dceruška mamince smrt brášky hned sdělí. Maminka celá šílená, i s milencem, nasedne do auta a jedou zjistit, co se opravdu stalo. Samozřejmě, že dojde k nehodě a milenec je dekapitován. Jsme jenom na začátku příběhu a je docela otázkou, co bude následovat. No, maminka s dcerou jsou očividně z jednoho rodu, protože ani jedna není úplně v pořádku.

 Něco jsem zahlédl... teda, zaslechl!

Snímek rozjíždí poměrně temnou hru kolem jen několika málo postav a je to něco, co rozhodně stojí za zhlédnutí, protože to, jak se herci se svými posty vypořádali, mimochodem hlavně dětští herci, je skutečně úchvatné a musí se uznat, že jsou to oni, kdo snímek vede dál. Scénář je ale sám o sobě také dobrý, a to hlavně proto, že divák neví, jak to celé dopadne a co se vlastně bude dít.

 Kdyby tak mohl vidět...

Některá odhalení tohoto filmu jsou správně temná. Když zjistíte, co je v mrazáku, tak vás to šokuje, stejně jako slepého muže, který je tou pomyslnou červenou nití. Jako kdyby neměl vliv na děj, ale všechno jen musel sledovat pomocí svých uší a svého hmatu. „Macabro“ je výborné bizarní dílko, které stojí v italské hororové historii určitě za pozornost. Není to klasické giallo, ale má jeho prvky, především pak ale disponuje všudypřítomnou atmosférou šílenství.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (hnus, vrazi, děti)


Přidat komentář