Malý obchod hrůz (1960)

80%
Cormanova povedená klasika.

Malý obchod hrůz

Little Shop of Horrors

USA, 1960, 72 minut

 

Režie: Roger Corman, Charles B. Griffith, Mel Welles

Scénář: Roger Corman, Charles B. Griffith

Hrají:

Jonathan Haze (Seymour Krelborn)

Jackie Joseph (Audrey Fulquard)

Mel Welles (Gravis Mushnick)

Dick Miller (Fouch)

 

Nejprve jsem si myslel, že jsem narazil na snímek z roku 1986, ale po puštění mi došlo, že tohle je přece jen původní Cormanova verze. A docela jsem se na ni těšil, protože jsem nějakou tu cormanovku, kterou by navíc natáčel sám Roger Corman, už nějakou chvíli neviděl. A „Malý obchod hrůz“ je přece jen vyhlášen, a to nejen proto, že se zde v malé, ale zapamatovatelné roli objevuje Jack Nicholson.

Takový pěkný malý obchůdek.

Snímek „Malý obchod hrůz“ by mohl připomínat českou komedii „Adéla ještě nevečeřela“, i když říkat o tomto českém filmu, že je to komedie, je přece jen trochu nedocenění tohoto filmu. Ale máme tu snímek „Malý obchod hrůz“, který má také hodně z komedie, ale i hororu. Překvapivě komedie a horor tu fungují dobře, a to dokonce i přesto, že v případě komedie se místy jedno přímo o grotesku.

Trhání zubu s Jackem Nicholsonem.

Seymour (Jonathna Haze) je takový celkem jednoduchý mladík, ale docela mu to jde v obchodě s květinami. Hlavně je schopný se starat o novou květinu, kterou majitel získal do svého vlastnictví. A pod Seymourovou péčí květina skutečně krásně roste. A zákazníci chodí, takže se Seymour stará o to, aby rostla víc a víc. Blbé je, že pro svůj růst tahle masožravka potřebuje lidské maso.

O zákazníky nemají nouzi.

Tohle je přesně ten snímek, který Cormana proslavil, jeden z těch, které sice byly černou komedií, ale zároveň černou komedií, jež jsou skutečně hororem, protože je v nich poselství, z něhož mrazí. A nejenom poselství, jsou zde i skvělé děsivé scény, kdy finále snímku „Malý obchod hrůz“ je opravdu povedené, zároveň se zde ukazuje, že se podařilo vytvořit i super masky.

Kytička nám ale vyrostla.

Americký snímek „Malý obchod hrůz“ je krásnou ukázkou toho, že Roger Corman dělal opravdu i dobré filmy, nejen ty neskutečně levné, kde už se opravdu na kvalitu a vyznění tolik nekoukalo. Tohle je levné, ale je zde dějová kvalita. A díky tomu, že j film pojat i jako groteska, to v sobě má něco nového navíc. I po šedesáti letech tenhle film skvěle funguje a moc se mu vytknout nedá.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář