Marcela Handlová: Hrobník

60%
Příběh Magdy a Trudi z období druhé světové války.

Marcela Handlová: Hrobník

Vydáno vlastním nákladem, 2016, 120 Kč

 Obálka knihy Hrobník.

Tentokrát si dáme knihu, která není vyloženě hororová, i když doba, o které se zde píše, je sama o sobě tak strašná, že v podstatě všechno, co se zde dělo, mělo silně hororový nádech. Autorkou knihy „Hrobník“ je Marcela Handlová, která je v současnosti také redaktorkou na Horor Webu a připravuje pro vás seriál o čarodějnictví, což je další šílené období evropských dějin. A vlastně nejen těch evropských.

 

Podobně je tomu i v případě knihy „Hrobník“, kdy si Marcela vzala jako nosné téma druhou světovou válku. Možná si řeknete, že o druhé světové válce už toho bylo napsáno dost, ale to je prostě období, o kterém se pořád dá psát a pořád se mohou objevit velké příběhy, jež osloví čtenáře. Nechci tvrdit, že takovým velkým příběhem je nutně i „Hrobník“, ale rozhodně je to příběh dobrý.

 

„Hrobník“ se zaměřuje na osud dvou žen. Tou první je Magda, která se na první pohled jeví jako trochu rozmazlenou, takovou, která vlastně neví, co v životě chce, dokud neobjeví nacistickou ideologii a její sílu, na jejíž stranu se postaví. Druhou ženou je Trudi, která je výrazně skromnější a chce v podstatě jen jediné – žít normální život v podmínkách, v nichž to moc dobře nejde.

 

Magda a Trudi jsou odlišné ženy, ale přesto si k sobě najdou cestu v momentě, kdy se jejich osudy náhodou protnou. V podstatě jen na chvíli, ale to neznamená, že by se neovlivnily. Tady Marcela Handlová ukazuje, že má smysl pro dramatickou linku, a když už si myslíte, že to hlavní dění skončilo, ještě vás čeká pořádná rána v závěru, kdy se vysvětluje dění z dalšího pohledu.

 

V tomhle ohledu je Marcela skutečně silná, a i když je v ději spíše popisná, velmi málo používá přímou řeč (ta je místy navíc špatně uvozena, jsou ignorovány klasické konvence pro psaní přímé řeči), tak dovede dramatickou linku velmi dobře vystavět, hlavně proto, že zevrubně poznáme jednotlivé postavy, které zde vystupují, jejich chování a také jejich motivace. Příběh se díky tomu dobře čte a vy chcete vědě, jak to dopadne, i když Magdin příběh nejspíš budete znát.

 

Magda a Trudi vás dovedou strhnout, a tak je škoda, že Marcela ještě trochu zápasí s interpunkcí a některými tvary slov, kdy hlavně používání ji/jí a ni/ní je velmi často chybné. Kdyby se více zapracovalo na korekturách, tak bych hodnotil knihu výše, přece jen, ten příběh je silný. V závěru mi také trochu chyběl seznam zdrojů, z nichž se čerpalo, protože při čtení chce člověk věřit, že ty události jsou skutečně podloženy historickými pravdami. Kniha byla vydána vlastním nákladem a je na ní patrný potenciál autorky a její láska k minulosti.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové knihy (vrazi)


Přidat komentář