Mark E. Pocha: Kontakt - Záhuba prichádza z nebies

55%
Mark E. Pocha a jeho druhý román. Čekal jsem, že bude drsnější...

Mark E. Pocha: Kontakt - Záhuba prichádza z nebies

Vydalo nakladatelství Hydra, 2017, 99 Kč

 

Přiznám se, kniha „Kontakt: Záhuba prichádza z nebies“ je pro mě celkem zklamáním. Asi jsem hodně dal na to, jak se o knize mluví, jakou si Mark dělá image. Čekal jsem, že tohle bude kulervoucí čtení, kde se to bude hemžit nechutnostmi, úchylnostmi a bude to kurva gory, ale ono se ukázalo, že je to vlastně takový americký mainstreamový hororový film v literárním provedení.

Obálka knihy.

To, že je Mark odkojen americkým hororem, vlastně hororem celkově, je znám skutečnost, ale aby o tom nikdo nepochyboval, tak dává do knihy spoustu odkazů na různé známé i méně známé filmy, kdy ale jeho odkazy nejsou nijak moc rafinované, postavy většinou rovnou vysloví jméno filmu, kde se odehrálo něco podobného, co zrovna prožívají postavy jeho příběhu. Ale dojde vám, že je zde inspirace filmy jako „Evil Dead“, „Cabin Fever“, případně i různými found footage filmy.

Ty sovy...

Kniha „Kontakt: Záhuba prichádza z nebies“ je hororem s mimozemšťany. To je patrné z názvu a nakonec i z parádní obálky. Na zadní straně máme i sovu, která je v rámci použita v příliš doslovném odkazu na „Twin Peaks“, navíc odkazu, který tam Mark dal prostě jen proto, aby tam byl, pro příběh nemá zásadnější smysl. A bohužel je toho v příběhu víc. Mohl zde být zajímavý vývoj jedné z postav ohledně její orientace, ale to bylo nakonec trestuhodně nevyužito.

Mark E. Pocha

Co se ale jinak Markovi musí nechat, nejlépe má napsané postavy. A je to sakra dobře, protože dvě třetiny knihy to není nic jiného než vztahová konverzačka, která je velmi dlouhou expozicí k tomu, co se má stát v poslední třetině. Postavy Markovi skutečně jdou a jejich konfrontace, vytváření jejich osobností je nejsilnější stránkou filmu, i když ve třetí třetině už je skoro jedno, který je Džony a který Vendo, v některých momentech skoro splynou.

Obálka předchozího Markova románu.

Pokud si myslíte, že v poslední třetině knihy dojde konečně na pořádné nechutnosti, nemýlíte se. Přesto jsem měl pocit, že jich bylo relativně málo a některé byly samoúčelné – třeba to, jak bylo nakládáno s Teou. Něco podobného by se mohlo dít i v „Krajině kanibalov“, Markově románové prvotině, a sedlo by to tam asi víc. Koneckonců, paralely mezi oběma romány je celkem snadné nalézt. „Kontakt: Záhuba prichádza z nebies“ je dobře napsaná kniha, ale čekal jsem drsnější čtení a překvapivější děj. Markova nejnovější kniha „Na dušičky zomrieš“ je označena jako „Young Adult Horror Story“ a skoro mám pocit, že to mu bude sedět ještě lépe.

 

Hodnocení: 55 %

 

Hororové knihy (mimozemšťani)


Přidat komentář