Mark E. Pocha: Krajina kanibalov

70%
Slovenský autor, který ví, jak napsat pořádný kanibalský horor.

Mark E. Pocha: Krajina kanibalov

Vydalo nakladatelství Hydra, 2016, 3,50 EUR (106 Kč)

 

Co se dá ještě napsat o kanibalském hororu? Dá se v téhle oblasti vymyslet ještě něco nového? Skoro se chce říct, že ne, a chce se to říct i ve chvíli, kdy dočtete knihu „Krajina kanibalov“ od autora Marka E. Pochy, který je jednou ze slovenských hororových hvězd. Jenže u knihy „Krajina kanibalov“ je nesmírně důležité, že jejím smyslem nebylo vytvořit něco nového, ale ukázat, že v románové podobě téma může fungovat velmi dobře.

 Obálka knihy Krajina kanibalov.

Když se podíváte na obálku poměrně malé knížečky, která na sobě nese název „Krajina kanibalov“, asi vás okamžitě napadne film „Kanibalové“ z roku 1980, který režíroval Ruggero Deodato. Alespoň mě to napadlo. A ona i zápletka je celkem podobná, a to ve stylu found footage filmů, kdy sledujeme skupinu mladých studentů, částečně dokumentaristů, kteří se dostávají do peruánské džungle, aby zde místo natáčení dokumentu bojovali o holý život.

 

Skupina pěti studentů, jejíž osud je nám v podstatě představen už na první stránce celé knihy, je ze Slovenska a našla si do Peru cestu díky vysokoškolskému grantu, který je určen na to, aby analyzovali, jaký je vztah místních lidí k turistům. Na tuhle bohulibou činnost se v podstatě vůbec nedostaneme, protože hned na začátku se seznamujeme se studenty po jedné pořádné pařbě.

 Tvorba se musí propagovat.

Všichni mají ráno opici, a tak se z ní snaží trochu dostat. My zatím zjišťujeme, jaké jsou jejich záměry. Ještě před pořádnou pitkou se seznámili s jedním místním mladíkem, který jako jeden z mála uměl anglicky, a tak se spolu celkem domluvili. Místo toho, aby se je snažil přemluvit ke koupi nějakých suvenýrů, raději se rozhodl ukázat novým přátelům jedno odlehlé místo. Ano, asi tušíte, kam tohle všechno míří. Je potřeba studenty dostat mimo civilizaci.

 

V knize „Krajina kanibalov“ najdete logické chyby, které mi přišly trochu na úkor příběhu, který jinak funguje velmi dobře, hlavně v popisech prostředí je Mark dobrý a já jsem měl pocit, že jsem díky němu skutečně v džungli. Nijak nepřekvapí, že je kniha místy hodně drsná, ale popravdě jsem si myslel, že bude ještě o něco drsnější. Asi jsem až příliš moc otupělý.

 Pětice zmizelých studentů.

„Krajina kanibalov“ vám nabídne přesně to, co očekáváte. Dá vám drsnou zábavu, kterou snesete jen v případě, kdy vám nevadí pořádné gore. Ale přitom je to kniha, která má příběh, má i myšlenku a finále je docela mrazivé. Mark E. Pocha je rozhodně jedním z největších slovenských hororových talentů a nebojí se jít do brakové literatury, protože ví, co jí chce sdělit.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové knihy (gore, hnus, vrazi)


Přidat komentář