Sssssss (1973)

55%
Po kratší době zase jeden film o hadech, ale myslím si, že tohle je přece jen něco lepšího než takový snímek "Chřestýši útočí". "Sssssss" má zajímavé monstrum.

 

Sssssss

Sssssss

USA, 1973, 99 minut

 

Režie: Bernard L. Kowalski

Scénář: Hal Dresner podle příběhu Daniela C. Striepeka

Hrají:

Strother Martin (Dr. Carl Stoner)

Dirk Benedict (David Blake)

Heather Menzies-Urich (Kristina Stoner)

Richard B. Shull (Dr. Ken Daniels)

 

„Sssssss“ vlastně vůbec není špatný horor. Je to film, který ve své době vytvářel žánr, jenž dosáhl svého vrcholu s dnes již klasickým hororem „Čelisti“. „Sssssss“ není rozhodně tak dobrým filmem, ale je to ukázka toho, že když se chce, tak to prostě jde. Je možné natočit dobrý horor s hady, aby to vypadalo dost reálně a aby bylo zřejmé, že film se natáčel s láskou k žánru a také se snahou se trochu předvést. V tomhle případě to rozhodně neškodí a snímek „Sssssss“ je velmi uvěřitelný.

Profesor je vlastně milý člověk.

Horory se zvířaty jsou docela vděčné téma. Přece jen, když se nad tím člověk zamyslí, není se čemu divit. Člověk je tvor s neskutečnou fantazií, což se projevuje v tom, že si vytváří nereálné démony, apod. Ale jaký strach je reálnější? Ten skutečný, nebo ten neskutečný? Budete se bát víc strašidla pod postelí, anebo hada, který se pod tou postelí může opravdu skrývat? Já bych se osobně asi víc bál toho hada. Na člověka čeká v reálném světě mnoho nebezpečí a právě zvířata jsou jedním z nich.

Jestli si myslel, že tahle práce bude klidná, to ani nevěděl, že ho někdo bude sledovat při spánku.

Někteří tvorové jsou nebezpečnější než jiní, a tak se jim v hororech dostává více prostoru. Mezi ty skutečně frekventované potvory patří pavouci, žraloci, krokodýli a další velcí ještěři, samozřejmě také hadi. Hady si vzal na paškál film „Sssssss“, což je ze samotného názvu asi dostatečně patrné. Nepojal horor však klasicky, aby se experimentem na nějakém místě rozmnožili velmi nebezpeční hadi, nebo aby se prostě v přírodě rozšířili ve velkém množství, ale autoři se rozhodli, že půjdou cestou filmu „Frankenstein“.

Maska je celkem povedená.

Doktor Stoner je uznávaný herpetolog, který se zdá na první pohled jako velmi příjemný chlapík. Přesvědčit se o tom má i chlapec David, který je studentem, jež je Stonerem najat jako asistent. Hned od začátku mu Stoner dává očkování proti hadům, přece jen se s nimi dostane do kontaktu často. Davidovi se u doktora líbí, seznámí se i s jeho celkem hezkou dcerou, s níž se sblíží. Jenže postupně se David začíná cítit hůř a hůř. Divákovi už dávno dojde, kde je zakopaný pes.

Kdo je vlastně ten zelený krasavec?

Film nestaví úplně na atmosféře, protože napětí se rozmělňuje, ale na druhou stranu jsou zde naprosto jedinečné záběry práce s hady. Jak se již na začátku filmu uvádí, všichni herci pracovali se skutečnými hady. Film se tak rovnou chlubí tím nejlepším, co v něm je. Škoda, divák by si na to určitě přišel sám. Rozhodně nechybí ani masky, které jsou výtečné. Právě na tom je vidět, že si tvůrci dali s filmem práci, i když je scénář jinak v podstatě schematický. Přesto si myslím, že si film zaslouží palec nahoru.

 

Hodnocení: 55%

Hororové filmy (příšery, béčka, zvířata, vědci)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář