May (2002)

70%
Introvertní dívka a pohádka o tom, jak se z ní může stát hodně děsivé monstrum. Myslím, že proti vaší vůli vás film "May" zaujme.

 

May

May

USA, 2002, 93 minut

 

Režie: Lucky McKee

Scénář: Lucky McKee

Hrají:

Angela Bettis (May Dove Canady)

Jeremy Sisto (Adam Stubbs)

Anna Faris (Polly)

James Duval (Blank)

 

Lucky McKee je osobitým režisérem, který mnohé nadchl právě svojí prvotinou „May“, v poslední době pak na sebe upozornil hodně silným filmem The Woman, kde si ke spolupráci vybral opět herečku Angelu Bettis, která byla hvězdou právě filmu „May“, který bych dneska rád představil. U Luckyho si můžete být jistí, že jeho filmy na vás zapůsobí. V hlavě má spoustu odporných nápadů, které se nebojí přenést na plátno. Přesně taková je i „May“.

Jen se trochu nalíčit a hned vypadá k světu.

Angela Bettis není z těch hereček, které by hrály krásky v romantických komediích. Má něco do sebe, ale stejně v ní vždycky uvidíte dívky typu „Carrie“. A to říkám naprosto záměrně, protože si Carrie zahrála v televizní verzi z roku 2002. Ale její obličej byl dostatečně dobrý i pro pátou sérii seriálu „Dexter“ nebo právě zmiňovaný film The Woman, kde si zahrála introvertní, uťápnutou manželku, která si prožije vedle milovaného manžela skutečně hodně zlého.

No není to krasavec?

Introvertní je asi přídavné jméno, které ji charakterizuje nejlépe. I její May Dove Canady je introvertní dívka, která pracuje v nemocnici pro domácí mazlíčky, na první pohled je ženou s podivnými sklony, což její práce a její přístup k ní jen dokazuje. May je hodně zakřiknutou a není zrovna s těch, které jsou schopny snadno dávat najevo své city. Zamiluje se do pohledného vlasatého mladíka Adama. Na jejím přístupu je jasně vidět, jak moc je nesmělá, ale zároveň je schopná hodně podivných věcí. Ani vy asi nepřijdete ke své/mu vytoužené/mu, když usne v kavárně a nenecháte se hladit jeho/její rukou. Přesto se seznámí a to je nejdůležitější.

Závěrečná scéna je docela děsivá.

Adam je také divný a natáčí divné filmy. Rovnou May řekne, že je divný, což ona bere jako dané a podle toho se i chová. Když jí pustí svůj film, kde se dva milenci pojídají, ona si myslí, že tohle je přesně to, co on chce. Ale to se úplně nepochopili, Adam chce od ní hodně rychle utéct, ale to neměl dělat, protože May se k němu citově připoutala a nese hodně těžko, jak se k ní zachoval. Není z těch lidí, kteří si nacházejí přátele snadno, ale naštěstí je tu Polly, s kterou se oddá intimnímu vztahu. Jenže i ta jí zklame. A tak je zde jediné východisko, které May má. Pokud si nemůžete najít přátele skutečné, vyrobte si je.

Ne, není to její oblíbená jahodová marmeláda.

May je posedlá dokonalými částmi těla, ale na každém vidí jen jednu dokonalou část. Na Adamovi milovala ruce. U Pollyiny přítelkyně zase nohy, atd. Takže má docela široký rejstřík, kde si může vybírat. Film je krásně pomalý, nijak akční, místy dokonce meditační, ale hlavně je děsivý. Některé scény vás skutečně dostanou. Když si May vypíchává oko, aby ji její výtvor mohl vidět, když nechá slepé děti, aby tápaly ve střepech, a zápasí o svou panenku, která je mimochodem příšerným maskotem celého snímku. Tohle jsou scény, které vás přece jen přimrazí. Lucky McKee má specifický styl, kdy se vyhýbá klasickým lekačkám, ale o to jsou jeho filmy děsivější. Dokáže přijít se scénou – i kdyby byla v celém filmu jen jedna – která vám doslova vyrazí dech a uzemní vás. Jenže těch scén je vždycky více. „May“ není laskavým snímkem, ale nabízí vykoupení. Nebo alespoň nějakou hodně zvrácenou podobu.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (béčka, hnus, vrazi)


Přidat komentář