Meikingu obu Za ginipiggu
Japonsko, 1986, 44 minut
Režie: Jyunko Okamoto
Scénář: Jyunko Okamoto
Hrají:
Shinsuke Araki
Hideshi Hino
Masayuki Hisamot
Ivu
Pokud jste si mysleli, že tohle bude další díl ze série „Guinea Pig“, budu vás muset trochu zklamat, protože se nejedná o nějaké pokračování. Na druhou stranu, pokud jste si mysleli, že dostanete další várku krve, tak v tomhle smyslu vás snímek rozhodně potěší a ukáže vám, jak to vypadá z druhé strany, tedy ze strany tvůrce. „Meikingu obu Za ginipiggu“ je totiž dokumentárním filmem. Sama japonská transkripce napovídá, že se jedná o „Making of the Guinea Pig“.
„Meikingu obu Za ginipiggu“ zachycuje natáčení prvních tří filmů ze série „Guinea Pig“ a nutno říct, že tenhle pohled do zákulisí, ať už se kvalitativně jedná o poměrně nevýrazný dokument, je přece jen něčím, co vám alespoň trochu poodkryje, jak může ve filmu vznikat gore, a to i gore toho nejhrubšího zrna. Přece jen, ono propichování oka na konci prvního filmu až tak není klasickým kouskem.
Dokumentární snímek „Meikingu obu Za ginipiggu“ se nezabývá všemi scénami v prvních třech snímcích, které jsou z hlediska gore asi ze všech nejlepších, i když i čtvrtý díl s mořskou pannou je výborný. Zaměřeno je hlavně na tři vybrané scény, kdy v případě druhého filmu je to asi nejkomplexnější, protože je nám prezentováno, jak byla žena čtvrcena na jednotlivé části. Celý tenhle dokumentární vhled do trikové části je možná zajímavější, než celý druhý snímek.
Dokument však nepřináší nic zásadního, pokud už jste nějaký podobný dokument viděli. Ano, máte představu o tom, jak se dělaly jednotlivé efekty, ale na druhou stranu, ve většině případů vás to stejně už napadlo, protože ono se s maskami zas nedá tak moc variovat. Když ale vidíte, jak je do toho už v roce 1986 šoupnuta elektronika, to je přece jenom něco, co vás celkem ohromí.
„Meikingu obu Za ginipiggu“ samo o sobě tak není dokumentem, který přinese cokoli zásadního. Pokud vás série zajímá, alespoň budete trochu vědět, jak byla tvořena. Vzhledem k tomu, že si „Guinea Pig“ nikdy nedělalo problém s příběhem, bylo by celkem snadné na tyhle kousky navázat. Pro inspiraci toho, jak vytvářet gore triky, je to rozhodně fajn nahlédnutí. A to je vše.
Hodnocení: 45 %