Městečko Twin Peaks: 1. série

95%
"Městečko Twin Peaks", to je seriál, pro který má označení "kultovní" ten správný význam. David Lynch a Mark Frost stvořili něco, na co se nezapomíná.

 

Městečko Twin Peaks: 1. série

8 dílů, 1990

 

Tvůrce: David Lynch a Mark Frost

Hlavní postavy:

Kyle MacLachlan (Zvláštní Agent Dale Cooper)

Michael Ontkean (Šerif Harry S. Truman)

Mädchen Amick (Shelly Johnson)

Dana Ashbrook (Bobby Briggs)

 

„Městečko Twin Peaks“ bylo ve své době naprostým zjevením. Pokud o seriálu nemáte povědomí, příliš jste o něm neslyšeli a podíváte se na něj dnes, bude pro vás stejně zajímavým zjevením jako pro diváky před více jak dvaceti lety. K televizní tvorbě se totiž přidal jeden z nejoriginálnějších a nejzvláštnějších umělců ve filmovém byznyse. Nemluvím o nikom jiném než o Davidu Lynchovi. David Lynch je skutečně jedinečný umělec, který na sebe upozornil už svým prvním celovečerním filmem Mazací hlava. Ve chvíli, kdy spojil svoje síly s Markem Frostem (televizní tvůrce, který později spolupracoval na scénáři k filmu „Fantastická čtyřka“ i k jeho pokračování), muselo vzniknout něco jedinečného. A také se tak stalo.

Laura Palmer. Anebo Maddy?

Když by se měl shrnout příběh, vůbec to nic nevypoví o tom, jakým seriálem „Twin Peaks“ vlastně je. Seriál začíná tím, že je nalezeno mrtvé tělo dívky, která byla ve městě oblíbená. Vzhledem k tomu, že velmi brzy se najde další dívka, která žije, ale je v poměrně špatném stavu, do malého městečka Twin Peaks, které je blízko hranic s Kanadou, přijíždí zvláštní agent FBI Dale Cooper. Jeho příjezd je dán i skutečností, že případ by měl mít souvislost s dalšími, které se staly v jiném státě. Už jen z toho důvodu je přítomnost agenta FBI nezbytná. Hlavní linií příběhu je tedy vyšetřování dívky, která se jmenovala Laura Palmer. Už jen to jméno je v současné době kultovní.

Druhá oběť to ještě zvládla.

Základní děj je na první pohled poměrně jasný, ale to rozhodně neznamená, že by se jednalo o příběh přímočarý a jednoduchý. Kdybych měl určit žánr, tak bych hovořil o mysteriózním detektivním příběhu, kdy své místo mají i thriller až horor a samozřejmě i komedie. To je na seriálu „Městečko Twin Peaks“ to nejzvláštnější, protože skutečně obsahuje komické prvky, které jdou až do absurdna a v divákovi tak jen přiživují dojem nereálna. Je zde mnoho tichých scén, kde nezní žádná hudba, a my sledujeme dlouhé záběry na postavy, které zdánlivě nic nedělají. Ale ve skutečnosti má všechno své místo a vše se odvíjí přesně tak, jak by mělo. Seriál vás drží v napětí a očekávání.

Agent Cooper aneb jedna z nejgeniálnějších postav televizní zábavy.

Postav je v příběhu neskutečné množství a vlastně skoro každá se vyskytuje v každém díle. Seriál má celkem 30 dílů a pouze 8 jich připadá na první sezónu. I když je zde postav skutečně hodně a některé ještě časem přibydou (stejně jako jiné ubydou), je zde jedna, která je pro seriál naprosto zásadní. Tou postavou není nikdo jiný než zvláštní agent Dale Cooper. Agenta hrál Kyle MacLachlan. Jakmile jsem ho v této roli viděl, stal se pro mě oblíbeným hercem. Bohužel jako mnozí jiní nadějní herci se utopil v nevhodných rolích, nedostal další příležitosti a v současné době je hlavně televizním hercem, který spíš zapadl. Je mi to skutečně líto, protože jeho Dale Cooper je jednou z nejgeniálnějších postav televizní tvorby a je to samozřejmě i jeho zásluhou, protože mu dokázal dát tu správnou dávku naivity, která je jen naoko, protože Dale Cooper je ve skutečnosti moderní obdoba Sherlocka Holmese, který ujíždí na zvláštních vizích, černé kávě a ovocných koláčích. Osobně jsem si seriál zamiloval hlavně kvůli němu.

Agent, šerif a trofej.

První sezóna seriálu je hodně otevřená a v podstatě neodpoví na žádné otázky, které vyvstanou. Vše začíná smrtí Laury Palmer, ale je to opravdu jen začátek, který odhaluje, že Twin Peaks rozhodně není tak krásným místem pro život. Každý má své tajemství, každý má své noční můry a ovlivňuje tak životy ostatních v městečku. David Lynch a Mark Frost natočili dílo, které vytváří karikatury a stereotypy, ale stejně tak se mu daří nahlédnout hluboko do lidské psychiky. I když je seriál místy absurdní a divák se v něm může ztratit, motivy postav jsou reálné jako motivy každého jiného žijícího člověka.

 

Hodnocení: 95%

Hororové filmy (duchové, vrazi, mimozemšťani, komedie)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář