Mistři hrůzy: Zatracená věc (2006)

65%
Když ti taťka u večeře udělá z mamky cedník brokovnicí, je jasné, že tě to poznamená.

Mistři hrůzy: Zatracená věc

Masters of Horror: The Damned Thing

USA, 2006, 51 minut

 

Režie: Tobe Hooper

Scénář: Richard Christian Matheson

Hrají:

Sean Patrick Flanery (Kevin Reddle)

Marisa Coughlan (Dina)

Brendan Fletcher (Strauss)

Ted Raimi (otec Tulli)

 

Příběh inspirovaný povídkou Ambrose Bierce z roku 1893 nás zavádí na venkov, do rodiny místního šerifa Kevina Reddleho, který v mládí zažil tragickou událost, během níž jeho otec zabil jeho matku a pak cosi zabilo otce. Kevin si kromě jizvy nese šrám i na duši. Jeho manželství je v troskách, sám se potýká s psychickými problémy a neustálou paranoiou. Jenže pak se všechno, zdá se, vrátí. Lidé v městečku se začnou chovat divně a sebe samotné nebo navzájem se zabíjet. Kevin odhalí, že jde o jakousi tajemnou sílu, která byla přivolána k životu před mnoha lety v nedalekém městečku a jeho rodina tuhle zatracenou věc přitáhla s sebou sem.

Zatracená věc

Richard Christian Matheson si z Biercova příběhu vzal v podstatě jen apokalyptický motiv monstrózní síly devastující nejen lidskou psychiku, ale i tělo a zasadil ho do současného texaského venkova, kde rozvinul moderní příběh o hroucení lidské osobnosti a jejím podléhání temným vlivům. Bierce by asi koukal, jaký z jeho nápadu dokázali scénárista a režisér udělat místy slušné gore. Krví, brutalitou a vnitřnostmi tento úvodní díl druhé řady seriálu „Mistři hororu“ překvapivě nešetří. Přesto nejde o obyčjenou řezničinu, ale o poměrně napínavý psychologický thriller se silnou nadpřirozenou zápletkou jen tušeného, ale nezobrazeného zla, které vybublá až v samotném závěru. Právě v něm, poměrně zbrklém a do ztracena vycházejícím, jako by si Tobe Hooper zavzpomínal na svůj jen o rok starší celovečerák „Márnice“ a využil zkušenosti z něj, obzvláště ohledně triků. Závěr zbytečně kazí dobře rozvinutou napínavou až drásavou atmosféru a hází celý, ke konci se řítící coby v podstatě civilní, příběh hodně někam jinam, než většina stopáže naznačuje. Může to být překvapivě šokující zvrat, který bude vnímán (a dle některých komentářů je) pozitivně, stejně lehce a rychle však může působit naprosto opačně.

Zatracená věc

„Zatracená věc“ překvapí minimálně zajímavým obsazením, ať už hlavního hrdiny, jeho manželky, která není jen obvyklou okrasou, ale hlubším, sympatickým, nejednoznačným a nepřímočarým charakterem, anebo klasičtější komické figurky v podobě skvělého Brendana Fletchera coby kreslenými postavičkami posedlého šerifova pobočníka. Kapitolou samou o sobě je kněz Teda Raimiho, další ze zástupu jeho malých, přesto výrazných, neb ujetých a bizarních roliček.

Zatracená věc

Kombinace překvapivé drsnosti (chlápek s kladivem), postupného budování napínavé atmosféry tajemna a plíživé hrůzy, slušného hereckého obsazení a ucházejících hereckých výkonů činí ze „Zatracené věci“ obstojnou ukázku moderního televizního hororu půlky nultých let nového tisíciletí.

Zatracená věc

Až tedy na ten závěr…

Hororové filmy (slasher, gore, béčka, hnus, vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář