Zlo nikdy nespí (2016)

70%
Novinka, která proběhla i českými kiny.

Zlo nikdy nespí

Before I Wake

USA, 2016, 97 minut

 

Režie: Mike Flanagan

Scénář: Mike Flanagan a Jeff Howard

Hrají:

Jacob Tremblay (Cody)

Kate Bosworth (Jessie)

Annabeth Gish (Natalie)

Thomas Jane (Mark)

 

Mít dítě je sen většiny párů, které ještě nějaké nemají, anebo se dostaly do situace, kdy ani žádné mít nemohou. Jessie (Kate Bosworth) a Mark (Thomas Jane) jsou v ještě jiné situaci, protože oni chlapce měli, vychovávali jej, ale pak o něj bohužel přišli. Jessie je na tom špatně, trpí nespavostí, ale s Markem se rozhodnou, že když se nemohou starat o vlastní dítě, mohou se starat o dítě jiných.

 To je ale pěkný motýlek.

Adoptují Codyho, kterého poznáváme v první scéně jako chlapce, který má být zabit mužem, anebo to tak minimálně vypadá. Muž je napůl šílený a jde po Codym. Cody to ale zvládne a může se přichystat na život v nové rodině, kterou mu budou právě Jessie a Mark. Na začátek to skoro vypadá, že Cody bude takový ten klasický ďáblův spratek, protože Jacob Trambley k tomu rozhodně má predispozice. Tak jednoduché to však není.

 Zlý chlapeček.

Cody skutečně není normální dítě, ale jeho problém tkví v tom, že nesmí usnout. On tedy netrpí insomnií jako jeho adoptivní matka, ale má problém s tím, že když usne, začínají se dít zvláštní věci. V tomhle případě to znamená, že se sny začínají zhmotňovat. Má to něco z „Faunova labyrintu“, ale přitom je to skutečně více laděno do hororového hávu, i když se Mike Flanagan nevyhnul pohádkovějšímu pojetí.

 A ošklivý taky.

Ta pohádkovost se objevuje třeba v tom, že v hororu poletují motýli. Díky nim dostáváte onen správný snový dojem, který souvisí s tématem, objevuje se zde pohádkovost, ale horor se daří gradovat takovým způsobem, že i ti motýli se stávají děsivým prvkem. Protože s motýly může přijít i něco horšího. Tohle je prostě výborný prvek, který mi přišel zabitý závěrem, který je strašně pomalý, bez tempa a hodně ukecaný.

 To se tak člověk probudí nesvůj.

Kdyby nebylo toho závěru, jsem schopen a ochoten film hodnotit mnohem výše, ale hororovost se z něj vytratila a ze snímku „Zlo nikdy nespí“ se stává nostalgická rodinná podívaná. Herecky je ale snímek nesmírně dobře obsazen, to i v tom smyslu, že je dobře zahrán. Více méně takový hororový snímek, který chcete vidět i u nás v kinech, což se nakonec poštěstilo.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (duchové, děti)


Přidat komentář