Miroslav Pech: Milenci ze snů / Honza Vojtíšek: S Meluzínou sůl lízat

80%
Další skvělá ukázka kvalitního jihočeského hororu.

Miroslav Pech: Milenci ze snů / Honza Vojtíšek: S Meluzínou sůl lízat

Vydalo nakladatelství Milk & Honey, 2020, 180 Kč

 

Dvojkniha „Milenci ze snů / S Meluzínou sůl lízat“ má jeden velký klad – zaujme už na první pohled. Její grafická stránka je natolik specifická a jedinečná, že si ji nespletete. A není to jen v tom, že má skvěle kontrastní přebal, obálku, která je pod přebalem velmi minimalistická, ale jsou to i další prvky, které knihu dělají zajímavou na první pohled – na ořezu jsou patrné názvy obou novel, jedna novela je do zelené (tyrkysové?) druhá do červené a do toho jsou zde ještě bohaté ilustrace. Nemluvě o tom, že pro čtení druhé novely je třeba knihu obrátit.

Obálka jedné poloviny knihy.

„Milenci ze snů / S Meluzínou sůl lízat“ je prostě hravé čtení, a to i proto, že pokud si knihu objednáte přímo u vydavatele Milk & Honey nebo na goldendog.cz/ehop, dostanete ji bez titulu na obálce. Respektive oba názvy novel dostanete na dvou samolepkách a je jen na vás, jak si je na knihu přilepíte, rovně, nakřivo, na přebal, přímo na desky... „Milenci ze snů / S Meluzínou sůl lízat“ je hravá kniha ještě předtím, než ji otevřete. Ale ano, pořád se jedná o horor.

Obálka druhé poloviny.

Jednu novelu, nebudu říkat první, protože číst můžete začít, jak chcete, má na svědomí Miroslav Pech, který se drží svého úsporného stylu, kdy nijak neplýtvá slovy, ale rozhodně není strohý. I pár slovy dovede vyjádřit silné emoce. Tentokrát je patrné, že více začínal inklinovat i k fantasy, které se zde s hororem krásně prolnulo. Sny a horor navíc jdou dohromady a vy nikdy nevíte, co může přijít. Ale stejně víte, že to nebude hezké. A ono to hezké není, ale pořád to zůstává krásně snové.

Grafických prvků je hodně.

Na druhé straně je pak Honza Vojtíšek, který napsal novelu „S Meluzínou sůl lízat“. Jeho styl je diametrálně odlišný, slovy naopak vůbec nešetří, vyžívá se v popisem a celkem dlouhých scénách. Ale ne, není to na škodu, příběh vás vtáhne, vyprávění ve vyprávění vás pohltí a vy jste zvědaví, jak to dopadne a kdo je vlastně ta Meluzína, protože doteď jste si mysleli, že to je prostě jen to kvílení větru.

S touhle knihou si vyhrajete.

I když v knize „Milenci ze snů / S Meluzínou sůl lízat“ najdete dvě naprosto odlišné novely, není to na škodu a vůbec to neznamená, že by jedna z nich nějak výrazně narušovala kvalitu této knihy. Novely „Milenci ze snů“ a „S Meluzínou sůl lízat“ jsou každá jiná, ale každá z nich je dobrá a rozhodně stojí za to, aby se dostaly více mezi lidi. Další krásná ukázka toho, jak dobrý je český horor.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové knihy (duchové)


Přidat komentář