Mischief Night (2013)

20%
Svou slepou dceru byste neměli nechávat doma, když vám někdo hází vejce do oken.

Mischief Night

USA, 2013, 87 minut

 

Režie: Richard Schenkman

Scénář: Jesse Baget, Richard Schenkman a Eric D. Wilkinson

Hrají:

Ian Bamberg (Jimmy)

Noell Coet (Emily)

Adam C. Edwards (Narušitel)

Stephanie Erb (Lauren)

 

Nebyl jsem si jistý, do čeho vlastně jdu, a musím uznat, že po dvaceti minutách jsem to nevěděl stále. Dobře, to trochu nadsazuji, ale chtěl bych vyjádřit to, že kdyby se o tom nemluvilo, tak bez zvuku (dialogů) prostě nepoznáte, že hlavní mladá hrdinka je vlastně slepá dívka. Z jejího herectví máte pocit, že dělá věci přesně tak, jak by je dělal člověk, který vidí. Tady bych ale nevinil herečku, která ještě nemá tolik zkušeností, ale spíš neschopného režiséra, který ji na to nedokázal upozornit.

Je to dobrý, má nůž.

„Mischief Night“ je pojem, který se používá pro svátek, kdy si děti navzájem dělají různé vtípky a dochází i k mírnému vandalismu (to mám z wikipedie). Ve filmech je to velmi často zobrazováno vejci vrhanými do oken a na jedoucí auta. Tohle je zachyceno i ve snímku „Mischief Night“, kdy vejci všechno začíná. Asi vám velmi rychle dojde, že tady půjde o horor, který se bude odehrávat jako domácí teror.

Já bych se radši díval, kam střílím.

Hned úvodní scéna by dokázala celkem dobře navnadit, protože má dobrý náboj, je správně drsná, i když herecky ne tak úplně dobře zvládnutá. Hlavně scéna v autě by byla výborná, kdyby ta herečka byla o něco lepší – hlavně co s křiku týká. Úvod nemá pro další dění až tak velký význam, spíš se jedná o takové efektní otevření děje. Nakonec, proč ne? Uvede to dobře, jenže to, co následuje, je prostě strašlivá nuda a klišé na klišé.

V pohodě, pani, jen vám nasekám trochu dříví na zimu.

Jen aby byl snímek zajímavý, z žádného jiného důvodu, je hlavní hrdinka slepá. Dobře, je zde ještě nějaké trauma a pak samozřejmě nápad s tím, že je sama doma a do baráku se dostane nějaký šílenec, který si užívá jejího hendikepu. Tohle jsou tři prvky, které tvoří celý film a na kterých je vystavěna celá zápletka. Pak už se jede jenom na to, jak všechny prvky budou fungovat a kam až to scénáristy zavede, než aby to byla jejich cílená snaha.

Že by i v domě pršelo?

Vznikl tak snímek, který ničím nevyniká a pouze hraje na to, že budeme se slepou dívkou soucítit. Kdybych měl pocit, že je to skutečně slepá dívka, asi by to i šlo, ale v tomhle případě se jedná o málo odvážný, málo promyšlený a celkem nenápaditý příběh, který staví na myšlence filmu Očista. Akorát že tentokrát už nejde o žádný skutečně drsný nápad, ale jen o klasickou myšlenku s člověkem uvězněným ve svém vlastním domě.

 

Hodnocení: 20 %

Hororové filmy (survival, vrazi)


Přidat komentář