Očista (2013)

60%
"Očista" je film, který má slibný nápad, ale poté bohužel zapadne do bažiny torture klišé. "Očista" nyní vyšla spolu s druhým dílem na DVD i Blu-ray u Bontonfilmu.

Očista

The Purge

USA, Francie, 2013, 85 minut

 

Režie: James DeMonaco

Scénář: James DeMonaco

Hrají:

Ethan Hawke (James Sandin)

Lena Headey (Mary Sandin)

Max Burkholder (Charlie Sandin)

Adelaide Kane (Zoey Sandin)

 

Když se budete muset rozhodnout, jestli vaše rodina nebo pomoc cizímu člověku, jak se rozhodnete? Asi je celkem jasné, jaké by bylo vaše vlastní rozhodnutí, ale vaše dítě ještě nemusí úplně rozumět tomu, co je správné z hlediska zákonů a co je správné z hlediska rodiny. Ono je sice hezké, že pomůže člověku v nouzi, ale k čemu to je, když tím ohrozí zbytek rodiny? No, minimálně poměrně drsnou cestou zjistí, co je to justice a k čemu její zákony vlastně jsou. Bezmezná víra v ně nemusí být cestou ke spáse.

Kdopak klepe na vrátka?

Snímek „Očista“ vypráví o jednom dni, no, vlastně je to jen půl den, kdy lidé v Americe mohou skutečně cokoli. Po 12 hodin neplatí žádné zákony a lidé si mohou ventilovat svůj vztek, svou nenávist a všechno zlé, co v sobě nosí, mohou pustit ven. Chcete zmlátit souseda? Ubít bezdomovce baseballovou pálkou? Beztrestně se zbavit tchýně? Tak Den očisty je přesně tím, kdy všechny své vražedné tužby můžete naplnit.

Taky byste mu neotevřeli.

Snímek „Očista“ tak vlastně vychází z celkem jednoduchého nápadu. Jak by to vypadalo, kdyby se jedna rodina ocitla v noci v rámci této očisty v nebezpečí díky tomu, že jejich syn chtěl zachránit neznámého člověka. Jedno dobrodiní, které způsobí skutečně pořádné problémy. A díky tomu dostává snímek docela dobrý náboj. Ono, kdyby rodina zůstala ochráněna, tak to není tak zajímavé. Vlastně by nebylo o čem točit film.

V klidu, taťka Ethan všechno vyřeší.

„Očista“ si něco bere ze snímků jako Oni a Funny Games, sází na osvědčené nebo více méně osvědčené principy a docela to tvůrcům vychází. Snímek má dobrý náboj, hlavně díky celému konceptu očisty, ale postupně se mění v něco žánrově celkem obyčejného. Nakonec jde jen o to, aby rodina přežila noc. Nejlepší je tak film ve chvíli, kdy ukazuje záběry toho, jak se lidé (vlastně jen soused) připravují na noc a jak bezcitní pak jsou.

Jak jednoduše se dá udělat hnusná maska.

„Očista“ funguje hlavně jako společenská a lidská kritika. Pro záchranu rodiny uděláme cokoli, to je ještě pochopitelné, ale jsou tu tací, co udělají cokoli pro pobavení anebo jenom proto, že závidí. Takoví lidé ale nejsou těmi, co umírají, ale naopak těmi, co kolem sebe smrt rozsévají ve velkých dávkách. Svět je nespravedlivý a samy zákony jsou nespravedlivé. Jejich absence pak překvapivě opět nahrává těm, kteří spravedlnost nechtějí, a pokud ano, tak její pokroucenou podobu.

 

Film pro recenzi poskytla společnost Bontonfilm, které velmi děkujeme. Snímek „Očista“ si můžete objednat v Blu-ray edici na stránkách http://www.film4u.cz/ocista-bd.html#fItem nebo jako DVD na stránkách http://www.film4u.cz/ocista-dvd.html.

Bontonfilm také vydal speciální dvojedici filmů „Očista“ a Očista: Anarchie, kterou si můžete také koupit na Blu-ray jako speciální edici http://www.film4u.cz/2-bd-kolekce-ocista-12-steelbook-limitovana-edice.html#fItem anebo na DVD http://www.film4u.cz/2-dvd-kolekce-ocista-12.html#fItem.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (mučení, vrazi, děti)


Přidat komentář