Mistři hrůzy: Právo zemřít (2007)

70%
Natočit se na mobil, jak zahýbáte své ženě, se nevyplácí, aneb když vám dilemata začínají přerůstat přes hlavu.

Mistři hrůzy: Právo zemřít

Masters of Horror: Right to Die

USA, 2007, 58 minut

 

Režie: Rob Schmidt

Scénář: John Esposito

Hrají:

Martin Donovan (Cliff Addison)

Julia Benson (Abbey Addison)

Corbin Bernsen (Ira)

Robin Sydney (Trish)

 

Zubař Cliff Addison během cesty na víkend se svou manželkou Abbey havarují a Abbey při nehodě takřka uhoří. Její vyhlídky na život jsou prakticky nijaké, leží s rozsáhlými popáleninami v kómatu v nemocnici a Cliff se rozhodne vyplnit jedno z jejích posledních přání – neudržovat při životě, pokud nebude schopna se pohybovat a vnímat. Cliff nemá čisté svědomí, protože nedávno manželce zahnul se zdravotní sestrou, ale teď se snaží manželce vyjít vstříc. Proti jeho a manželčině rozhodnutí se však ostře postaví Abbeyina matka a zdá se, že se schyluje k ostré právnické a soudní bitvě. Na tu se těší Cliffův známý, právník Ira. Jenže zrovna když má v noci Abbey zástavu srdce, Cliff je přesvědčen, že ho jeho manželka navštívila doma. Když pak při nehodě v nemocnici zemře Ira, Cliff nabude přesvědčení, že se jeho manželka snaží přežít a během svých klinických smrtí zabíjí všechny, kdož jí v tom chtějí bránit. Cliffovi tak nezbývá než se pokusit o nemožné, v šibeničním termínu najít vhodného dárce kožních štěpů, které by se daly jeho ženě transplantovat, a tak jí zachránit život.

Právo zemřít

V „Mistrech hrůzy“ nedostávali prostor jen „staří“, zkušení a provaření, v nejednom případě již „odcházející“ režiséři, ale také možné nové objevy. Jedním z nich byl také režisér prvního „Pachu krve“ (2003) a milovník Elizy Dushku (je otázkou, proč se mu ji nepodařilo protlačit i do tohoto dílu). Pravdou však je, že devátý díl druhé série seriálu byl, společně s jeho příspěvkem do „nástupnického“ seriálu „Podstata strachu“, v podstatě Schmidtovou labutí písní, co se týče hororového žánru. Po „Podstatě strachu“ se dokonce na bezmála deset let odmlčel, aby se k režii vrátil až v roce 2017, ovšem už ne k hororu.

Právo zemřít

„Právo zemřít“ je však na pohled slušnou a stylovou labutí písní. V jistých ohledech poměrně nápaditý, co se týče triků a masek velmi slušný a v oblasti herectví a obsazení příjemně ucházející příběh dokáže do své formální žánrové duchařské klasiky pojmout a obsáhnout hned několik silných až ožehavých témat. Příběh tak řeší etické a psychologické otázky i obyčejnou lidskou podlost. Kdyby jen skončil o chvilku (půlminuta?) dřív, byl by to výborný a působivý psychologický horor odehrávající se v podstatě jen v mysli hlavního hrdiny. I tak však má čím zaujmout (tedy nejen hereckými představitelkami). I s tou půlminutou navíc je to silný, v rámci možností propracovaný příběh o lásce, pocitu viny, odhodlání, smíření a odevzdání.

Hlavní role se vcelku sympaticky ujal obličejem výrazný, jménem ne moc známý herec Martin Donovan, který však má na svém kontě již několik desítek rolí (včetně hororů „The Visitation“, „Závan smrti“ nebo „Hrůza v Connecticutu“). Velkým přínosem jsou jistě hned dvě herečky ve vedlejších rolích. Julii Benson v roli popálené manželky (v titulcích je uvedena jako Julia Anderson) se daří spíše v seriálech a televizních filmech. U těch klasických filmů si ohledně kvality moc dobře nevybírá (ve stejném roce jako v tomto díle se např. objevila v komedii „Blonďatá a blonďatější“). Abbey však vystřihla sympaticky a zapamatovatelně. To asistentka v ordinaci hlavního hrdiny Robin Sydney už může být známější, rozhodně pro milovníky hororového braku. Oblíbil si ji totiž Charles Band a obsadil ji do několika svých filmů (např. série „Evil Bong“ a „The Gingerdead Man“).

Právo zemřít

„Právo zemřít“ je velmi slušná žánrovka, zaměřená hlavně na solidní jistotu a trochu hlubší psychologické pozadí. Obsahuje však všechny potřebné propriety (včetně nahoty), aby se stala uspokojivým (a pro některé jedním z nejlepších této série) příspěvkem do druhé série „Mistrů hrůzy“. Napne i potěší. A to u seriálových hororů není samozřejmostí.

Hororové filmy (duchové, gore, vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář