Mlha (2007)

75%
Ne, nejedná se o recenzi na film Johna Carpenter, ani na jeho remake, ty už se tu objevily. Tohle je recenze na film podle novely Stephena Kinga - v originále The Mist.

 

Mlha

The Mist

USA, 2007, 126 minut

 

Režie: Frank Darabont

Scénář: Frank Darabont podle povídky Stephena Kinga

Hrají:

Thomas Jane (David Drayton)

Marcia Gay Harden (Paní Carmody)

Laurie Holden (Amanda Dunfrey)

Andre Braugher (Brent Norton)

 

            Po zhlédnutí Mlhy mám osobní pocit, že Frank Darabont je jedním z nejlepších režisérů, které znám. Nemá toho na svém kontě hodně. Na to, že je mu padesát dva let, má jen čtyři celovečerní filmy, tím myslím z pozice režiséra. Ale pokud se jen zmíní jejich názvy, hned je každému jasné, že tenhle chlap má úroveň. Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle. Oba dva filmy jsou tím nejlepším, co bylo podle Stephena Kinga natočeno, Shawshank je navíc obecně považován za jeden z nejlepších filmů všech dob. A když se k tomuhle přidá produkce a scénáristické práce na seriálu The Walking Dead, je tenhle chlapík prostě úspěšný. Navíc je svůj a každý jeho film má takovou atmosféru, až je to skoro nepopsatelné. Lidské osudy jsou zde na prvním místě. I když jsou vystaveni různým útrapám, vždy jde především o lidi a o to, jak se krizovým situacím a problémům postaví. Vykreslení postav je v Darabontových filmech skutečně výtečné a některé postavy jsou nezapomenutelné, ať už je Andy Dufresne, Red Redding, Paul Edgecomb anebo John Coffey.

A mlha přichází a není to jen tak obyčejný opar. Něco se v ní skrývá.

            I Mlha nabízí dobré vykreslení charakterů, i když je pravda, že hlavní hrdina mě v tomto případě až tak moc nezaujal a zajímavější jsou pro mě postavy ostatní. Asi nejsilnější postavou celého filmu je náboženská fanatička, která poukazuje na to, jak dokáže být víra silná a jak zvráceně ji mohou lidé interpretovat a ostatní přejímat. Právě motiv víry je jeden z nejsilnějších v tomto filmu. A to, čemu lidé věří, předurčuje i jejich osudy. Katastrofa, která dopadne na městečko, ukazuje, jak jsou lidé schopni podlehnout klaustrofobii, frustraci a neschopnosti si představit, že by se něco mohlo zlepšit. A zastaví se ve chvíli, kdy je záchrana téměř na dosah. Závěr filmu není až tak překvapivý, ale ukazuje, že Darabont si je vědom, kam až může zajít, a nutno říci, že hranice je poměrně daleko. Já mu za to vzdávám hold, protože to, co on dokáže do filmu dát, to si hned tak někdo nedovolí, navíc to dokáže podat s takovou silou, až z toho skutečně běhá mráz po zádech.

Tohle je ta správná parta

            A o čem vlastně Mlha je? Povídku Stephena Kinga jsem samozřejmě četl dávno před tím, než tenhle film vznikl, a musím se přiznat, že jsem měl docela obavy z toho, jestli film vůbec bude zajímavý. Ale on zajímavý je. A hodně. I když je asi nejslabším filmem, který režisér podle Kinga natočil, přesto je to nadprůměr mezi ostatními adaptacemi děl Mistra hororu.  Dostáváme se do městečka, kde se najednou začíná rozprostírat mlha. Z ničeho nic. Nevíme, co se děje, ale najednou jsme s poměrně početnou skupinou lidí uvězněni v obchodě s potravinami a nechceme vyjít ven, protože nevíme, co nás tam vlastně čeká. Až postupně se dostáváme k tomu, co se skrývá v mlze. A tohle je filmu vyčítáno asi nejčastěji. Přítomnost přerostlým brouků, která do jisté míry boří mýtus mlhy, který se dařilo vystavět asi v první tři čtvrtě hodině filmu. Ale povídka je o tom samém, tak co, že?

Smutnější emo týpek, který je vlastně vojákem se těžko pohledá

            Osobně se mi film líbil a musím říct, že to byla vítaná změna po všech těch teenagerských rádoby hororech, které jsem v posledních letech vídal. Navíc je vidět, že se Darabont rozcvičoval na něco většího, čímž se jednoznačně stal seriál The Walking Dead. Navíc Mlha tak trochu vypadá jako casting na tento seriál, protože někteří z herců se v seriálu skutečně objevili.

Ne, to opravdu není záchranná vesta, kterou se chlapec snaží připnout

 

Hodnocení: 75%

Vaše komentáře

ANONYM
Paranoia, strach z neznáma, šílenství místních lidí. I takto by se dala nazvat úvodní půlka filmu. Ať už se tváří film jakkoliv, má své vlastní kouzlo. Proto jsem ho také zhlédnul asi 3x v průběhu svého života a pokaždé se mi jistým způsobem líbil. :-) Ale viděl jsem i lepší..
ANONYM 24.04.2012 14:42:14 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (příšery, survival)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Číst komentáře