Moonshine Mountain (1964)

65%
Tady už se začíná přiostřovat a Herschell Gordon Lewis se pouští do něčeho, co by se dalo nazvat slasherem.

Moonshine Mountain

USA, 1964, 85 minut

 

Režie: Herschell Gordon Lewis

Scénář: Charles Glore

Hrají:

Charles Glore (Doug Martin)

Gordon Oas-Heim (Šerif Asa Potter)

Jeffrey Allen (Jeb Carpenter)

Bonnie Hinson (Laura Carpenter)

 

Skoro by to i vypadalo, že se k vám se snímkem „Moonshine Mountain“ dostává redneck horor, ale ve skutečnosti je tohle spíš dramatický muzikál, který ale v sobě přece jen má scény, které předznamenávají příchod tohoto hororového subžánru, který proslavil především „Texaský masakr motorovou pilou“. V případě snímku „Moonshine Mountain“ ještě takovou žánrovou vyhraněnost nehledejte.

 Plakát je výborný.

Úvod filmu je takový nejasný a vy vlastně ani pořádně nevíte, co máte čekat. Máme tu v hlavní roli nějakého toho country muzikanta, který se dostane do místa v Severní Karolíně, kde jsou jenom kopce, a pak malé městečko, v kterém to docela vře. Je zde souboj mezi dvěma muzikantskými bandami. I když to zní skoro banálně, tenhle souboj je skoro na život a na smrt.

 Kvalita obrazu už je horší.

Jenže ono je v pozadí ještě něco trochu víc a po polovině filmu už začínáme chápat, že tohle by skutečně mohl být jeden ze základních, i když skoro zapomenutých, kamenů redneck hororu, který je také někdy označován jako hill-billy. Přece jen je tu nějaké to vraždění a jsou zde podivné postavy, které se sice smějí, ale vám z nich bude naskakovat husí kůže. A tohle přesně by měl hororový tenhle subžánr poskytovat.

 Zatím je to na pohodu.

Bohužel v současné době už přece jen film utrpěl a je na něm vidět, že v té době se Herschell Gordon Lewis teprve seznamoval s tím, jaké jsou možnosti gore ve filmu a co všechno je ochoten ve filmu zobrazit. Některá zabití se zde objedou naprosto bez krve, což je přece jen u mistra trochu zarážející. Ale smějící se blázen, který zašlapává už tak mrtvého do země, to má přece jen svůj efekt i bez krve.

 Tady už to moc pohoda není.

„Moonshine Mountain“ je dobrým krokem v tom, co Herschell Gordon Lewis ve své tvorbě dál zobrazoval a na co se zaměřil i při svém poměrně nedávném návratu k filmařině. Tady se mu navíc daří vytvářet prostředí, které je skutečně bizarní, prostředí, v kterém byste se sami nechtěli ocitnout. Jen je škoda, že jsem musel snímek vidět ve velmi špatné, přesvětlené kvalitě, kde detaily zanikaly.

 

Hodnocení: 65 %

Hororové filmy (slasher, béčka)


Přidat komentář