Morgiana (1972)

80%
Objevuji pro sebe krásy českého a československého hororu - a tohle je jeden z důvodů, proč to dělat.

Morgiana

Československo, 1972, 100 minut

 

Režie: Juraj Herz

Scénář: Juraj Herz a Vladimír Bor podle novely Alexandera Grina

Hrají:

Iva Janžurová (Klára / Viktorie)

Josef Abrhám (Marek)

Nina Divíšková (Otálie)

Petr Čepek (Glenar)

 

Juraj Herz má za sebou nesmírně bohatou kariéru a natočil filmy skutečně různých žánrů, které rozhodně nepatří pouze mezi horory. Ale tak jednou jste na hororovém webu, dá se očekávat, že právě jeho hororovými filmy se tu budu zabývat. A „Morgiana“ je přesně jedním z těch filmů, které sem jednoznačně patří. Není to horor, který by byl utvářen fantastickými prvky, ale přesto se jedná o temnou ukázku toho, že strach a hrůza mohou mít mnoho podob.

 Temná kráska.

Na snímku hned zaujme, že se ve skutečnosti jedná o historické kostýmní drama, které se ne vždy musí pro každého s hororem slučovat. Ale po nějaké době si uvědomíte – a nebude to trvat moc dlouho – že se díváte na něco, co má malinko z Poa. No, možná vlastně víc. Pak to prostředí, kostýmy ani doba a jazyk nebudou vadit, protože strach je skutečně možné vyvolat kdykoli a kdekoli, když je tvůrce zručný. A Juraj Herz jednoznačně zručný je.

 To je pohled.

Hned hudební podkres úvodních titulků vám dá tušit, že tohle nebude nějaká romance. A následuje seznámení s hlavními hrdinkami, které ztvárnila Iva Janžurová ve dvojroli. Je to jako sledovat skutečně dvě naprosto rozdílné ženy, což je samozřejmě záměrné. Jedna je krásná, milá, naivní, druhá je také krásná, ale temněji, je proradná, zlá a vychytralá. Díky tomuto kontrastu tak získáváte poměrně klasický příběh o tom, jak se i v rodině mohou dít hrůzy. Vlastně je to variace na příběh Kaina a Ábela, jen s tím rozdílem, že tady nejde o vraždu v afektu.

 Ivy Janžurové je ve filmu opravdu hodně.

Viktorie, temnější ze sester, se snaží pomocí jedu zbavit své sestry Kláry. Jed působí dlouhodobě, a tak může postupně růst šílenství, které se díky jedu prohlubuje. Ale není to jen šílenství, je to nejistota, která narůstá, strach z prozrazení, obavy z toho, jaké budou následky. Nesledujeme tak vlastně šílenství Kláry, ale ve skutečnosti se celou dobu zaměřujeme na Viktorii, která je mnohem zajímavější postavou.

 Pěkný obrázek šílenství.

Juraj Herz ukazuje, že horor zvládal skutečně dobře a že je naprosto jedno, jaké si zvolí prostředí, hlavně, když má k dispozici skvělé herce. On už dokáže vygradovat atmosféru a okořenit příběh tak, aby vás bavil celou dobu. Tohle je ale jednoznačně představení Ivy Janžurové, která filmu vévodí a dokáže vás okouzlit, stejně jako zhnusit v podstatě v jednom okamžiku.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (mysteriózní)


Přidat komentář