Noc požírá svět (2018)

60%
Lehce netradiční zombie horor z Francie.

Noc požírá svět

La nuit a dévoré le monde

Francie, 2018, 93 minut

 

Režie: Dominique Rocher

Scénář: Jérémie Guez, Guillaume Lemans a Dominique Rocher podle románu Pita Agarmena

Hrají:

Anders Danielsen Lie (Sam)

Golshifteh Farahani (Sarah)

Denis Lavant (Alfred)

Sigrid Bouaziz (Fanny)

 

Když už si myslíte, že zombie snímek nemůže ničím překvapit, pak přijde nějaký francouzský tvůrce, který tomu dá trochu artové vyznění. O něco podobného se pokusil i Jim Jarmusch se svým snímkem „Mrtví neumírají“, ale tam to nevyšlo, přitom předpoklady byly dobré – pomalejší tempo, trochu jiný přístup, známí herci, dávka humoru. Celé se to nějak minulo účinkem.

Krásná Paříž.

Dominique Rocher přišel s výrazně minimalističtějším filmem, minimálně v tom smyslu, kdo v něh hraje. Vzhledem k tomu, že se jedná o snímek čistě francouzský, nejsou zde herci, kteří by byli vyloženě hvězdami, i když tvář Anderse Danielsene Lieho rozhodně není díky snímku „22 July“ neznámá. A právě na něj se soustředí pozornost filmu „Noc požírá svět“, protože jeho postava, Sam, zůstala poměrně osamocena.

Jedna, dvě, někdo jde.

Na začátku sledujeme krátkou úvodní sekvenci, kde se Sam dostává na nějakou party, ale jde si sednout vedle do pokoje, kde usne. Něco se podle všeho děje, ale nevíme co. On je zavřený v pokoji a my sním. Když se probudí, zjišťuje, že došlo k zombie apokalypse, jejíž začátek jednoduše prospal. Naštěstí byl zavřený v pokoji, a tak se mu nic nestalo. Ale teď se musí naučit přežít.

Už se sápou nahoru.

Snímek má velmi pomalé tempo, i když zombie rozhodně jen ploužící se mrtvoly nejsou. Primárně ale sledujeme to, jak Sam přežívá ze dne na den v uzavřeném prostoru, jak se pomalu dostavuje ponorka ze sebe sama a z toho, že vlastně neví, co má dělat, kam směřovat a jestli má smysl přežívat. A pak vás překvapí poměrně dobře natočené akční sekvence, místy zajímavé pohyby zombie a povedené maskování.

Ke konci je Sam docela zničený.

Francouzský snímek „Noc požírá svět“ je dobrou ukázkou toho, že je možné natočit zombie film, který bude trochu jiná a přitom povedený. Není to skvělý film, není to nic vyloženě nového, ale je to docela dobrý pohled na jednoho člověka a na jeho osobní boj ve světě, který se hodně změnil a který má jiná pravidla. To vyrovnávání se je z psychického hlediska zachyceno velmi dobře.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (zombie, survival)


Přidat komentář