Mroží muž (2014)

50%
Nápady na horor mohou vznikat různě. Kevin Smith je toho důkazem. A výsledek je mírně nejednoznačný.

Mroží muž

Tusk

USA, Kanada, 2014, 102 minut

 

Režie: Kevin Smith

Scénář: Kevin Smith

Hrají:

Michael Parks (Howard Howe)

Justin Long (Wallace Bryton)

Genesis Rodriguez (Ally Leon)

Haley Joel Osment (Teddy Craft)

 

Takhle to dopadne, když má člověk vlastní podcast a probírá tam skutečně všechno možné. Kevin Smith je průkopník podcastu. On má co říct, je vtipný a má k ruce zajímavé lidi, s kterými může konverzovat. No a při vytváření 259. SModcastu přišel na řeč mrož. A z téhle myšlenky nakonec došlo až k tomu, že se realizoval snímek „Tusk“, který finančně propadl a nezaujal. Přesto Smith chystá ještě dva další filmy, které budou společně tvořit „Pravou severskou trilogii“.

 Přitom vypadal jako hodný pán.

Kevin Smith je velmi specifický tvůrce a nikdy vlastně pořádně nevíte, co od něj máte čekat. V poslední době je hodně nevyzpytatelný, kdy zaujal hororem Red State, ale hodně zklamal mainstreamově laděnou komedií „Poldové“. „Tusk“ byl sám o sobě dostatečně šílený nápad v duchu toho, co se od Kevina očekává, ale dalo se tak nějak předpokládat, že snímek o tom, jak se člověk mění v mrože, není úplně něco, co by každého nadchlo.

 Knírek mu sluší... jako mroži uši.

Smith vycházel z jednoho inzerátu, kde se uvádělo, že chlápek pronajme byt za to, že se nový nájemník navleče do kostýmu mrože. Jednalo se o vtípek, ale ve SModcastu to došlo tak daleko, že Smith začal vymýšlet vlastní příběh a následně rozjel internetovou kampaň o tom, jestli by lidé podobný film chtěli. Brzy začalo natáčení a mezi lidi se tak skutečně dostal film, kde se člověk převleče do kostýmu mrože. Ne, to bych nebyl přesný – on se má mrožem stát. Samozřejmě nedobrovolně.

 Transformace probíhá.

Podcaster Wallace se vydává do Kanady, aby tu kontaktoval jednu YouTube hvězdu – chlapíka, co natočil sám sebe, jak cvičí s mečem. Není to ani moc vtipné, tady to prostě Smith moc neřešil. Ale o kluka nejde. Jde o to, že Wallace v Kanadě vyhoří, ale nechce se vracet z prázdnou. Úplnou náhodou se dostane k chlapíkovi, který má podle všeho co vyprávět. Wallace si chce poslechnout jeho příběhy, ale velmi brzy zjišťuje, že Howard Howe je chlapík, který s ním má jiné plány.

 Ten kluk z Šestého smyslu docela přibral.

Film „Tusk“ má něco společného s „Lidskou stonožkou“, i když rozhodně není až tak explicitní. Přesto je zde výborné použití masek a kostýmů. Bohužel je zde také spousta zbytečných scén, případně scén hloupých – Johnny Depp zde má jednu z nejhorších rolí, v jakých jsem ho viděl. Hlavně jeho postava zbytečně nutí film vyznívat až moc vtipně, což se k tomu nějak nehodilo. Začátek by uvolněný, proč ne, ale Deppova postava to celé zazdila a její vyprávění zbytečně protahovalo. Kevin Smith mě opět úplně nenadchnul, ale „Tusk“ pro mě není ani vyloženě zklamání.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (příšery, béčka, mučení, zvířata)


Přidat komentář