Red State (2011)

70%
Kevin Smith natočil snímek, který se trochu vymyká jeho klasické tvorbě. Ale v celkovém vyznění to nakonec nedopadlo tak špatně, jak by mohlo. Fanatismus vždycky táhne.

 

Red State

USA, 2011, 88 minut

 

Režie: Kevin Smith

Scénář: Kevin Smith

Hrají:

Michael Parks (Abin Cooper)

John Goodman (Agent Joseph Keenan)

Melissa Leo (Sara)

Kyle Gallner (Jarod)

 

Když už se Kevin Smith rozhodne natočit film, je to většinou událost, na kterou se fandové těší. O to víc jsou natěšeni, když Kevin Smith řekne, že jeho další film bude horor. „Red State“ je právě takovým filmem. Navíc Kevin zvolil velice zajímavou formu propagace. Rozhodl se, že bude jezdit s filmem po Státech, bude ho promítat v kinech a sám bude vést následné diskuse. Proč vkládat do marketingu obrovské finanční prostředky, když má člověk dost času a může si film propagovat sám? A co si budeme povídat. Když Kevin Smith řekne, že přijede do města, bude zde promítat svůj film a bude s diváky diskutovat, lidé přijdou. Pak už jen zůstává, jestli se víc nejedná o akci, kde lidé mohou vidět Kevina Smithe, anebo ocenit kvalitní film.

Geniální Michael Parks. Neříkám, že to je jeho životní role, ale na něm film stojí.

První slova, která se o „Red State“ objevila v éteru, hovořila o tom, že se jedná o neskutečně syrový horor, který je naprosto odlišný od toho, co Kevin Smith většinou natáčí – a když si člověk uvědomí, že Kevin Smith většinou natáčí konverzační komedie, je to skutečně něco, co je tak trochu mimo jeho obvyklou tvorbu. Člověk si však pod syrovostí hororu představuje něco trochu jiného, možná hlavně proto, že prezentovat „Red State“ jako horor, je přece jen mírně zavádějící, jedná se o akční thriller a hlavně lidské drama.

John Goodman zase jednou hraje lidsky.

„Red State“ se odehrává kdesi ve středu Spojených států amerických, ale na člověka okamžitě dýchne atmosféra radikálního Texasu. Každý zde má zbraň a někdo jich má rovnou plnou spíž. Film se zaměřuje na víru a na její fanatismus, což je okamžitě téma, které mě zaujme. Navíc Kevin se rozhodl, že jej podá ve své skutečně velmi zvrácené podobě a nebude diváka šetřit. A tak pro roli šíleného pastora nemohl vybrat nikoho lepšího než Michaela Parkse, který svou roli přijal se ctí a vytvořil jednoho z nejlepších šílených kazatelů, jací se kdy ve filmu objevili.

Někdy člověk vážně musí prosit na zemi.

Herecké výkony jsou tím, co zdobí „Red State“, který po stránce příběhu není příliš dokonalý, ale vlastně poměrně jednoduchý. Ukazuje nám to, jak se víra může zvrtnout, jak zvrácená může být. A ona taková je. Film je skutečně syrový a realistický a ukazuje nám, jak svinský život je. Existuje spravedlnost? Existuje možnost se vzdát? Ne, někdy to prostě nejde a film nám představuje docela silné scény, které přece jen nenechají nikoho chladným. A závěr? Slyšení před agenty je dost sugestivní na to, aby člověk uvěřil, že ve skutečném světě to takhle chodí, že ti nad námi, co nás mají chránit, jsou přece jen něco víc než zákon a je jenom na nich, jestli budeme nebo nebudeme žít.

Náboženský fanatismus. Přiznám se, že to je něco, co nemůžu vystát.

Herecké výkony posouvají „Red State“ o něco výše. Michael Parks je v roli dokonalý, John Goodman je člověk, který hraje i ve chvíli, kdy jej kamera zabírá déle než minutu a on má za úkol jenom čekání. Uvěříte mu každý jeho pohyb. Scénář není nijak převratný a ani se nekoná tak strhující a dech beroucí podívaná, jak sečekalo, ale myslím si, že svým dalším filmem Kevin Smith nezklamal. Jen se přiznám, že osobně bych si radši zase dal dalšího Jaye a Silent Boba.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (vrazi, satan)


Přidat komentář