Mrtvá zóna (1983)

80%
Stephen King a David Cronenberg určitě není špatné spojení, což snímek "Mrtvá zóna" jenom potvrdil. Skvělý herecký koncert Christophera Walkena.

 

Mrtvá zóna

The Dead Zone

USA, 1983, 103 minut

 

Režie: David Cronenberg

Scénář: Jeffrey Boam podle románu Stephena Kinga

Hrají:

Christopher Walken (Johnny Smith)

Brooke Adams (Sarah Bracknell)

Tom Skerritt (Šerif Bannerman)

Herbert Lom (Dr. Sam Weizak)

 

David Cronenberg měl své nejúspěšnější období v 80. letech minulého století, kdy vznikly filmy jako „Moucha“ nebo dnes recenzovaný snímek „Mrtvá zóna“. Tenhle režisér se dokázal dostat do mysli člověka, rozebrat ji a ukázat ze všech jejích temných stran. Většinou to spojil s pořádnou dávkou naturalismu a ukazoval, jak odporná jsou naše těla zevnitř nebo ve chvíli, kdy nejsou dokonalá. Rovina naturalismu je z „Mrtvé zóny“ vyjmuta, ale zůstává rovina psychologická.

Tohle opravdu není na podporu myšlení.

Podívejme se na příběh trochu konkrétněji. Tak zaprvé, tohle je dílo Stephena Kinga. Scénář nenapsal, to zase moc často nedělal, ale napsal román se stejným názvem. Jeffrey Boam, který později dělal i na pokračováních filmu „Smrtonosná zbraň“, převedl Kingův román do podoby scénáře, a potřeba říct, že se mu to povedlo s bravurou. King se hodně zaměřoval na postavu Johnnyho Smithe a na jeho vnitřní pnutí, ale pro filmy byly vybrány přesně ty důležité momenty, které nejsou pro diváka příliš nudné.

Těsně před volbami jsou populisté milovaní.

Johnny Smith je učitel, který má poměrně hezký život. V práci je oblíbený a má krásnou přítelkyni, kterou si chce vzít. Všechno je parádní. Jenže pak má dopravní nehodu. Skoro mám pocit, že King s těmi dopravními nehodami něco má, tedy kromě toho, že byl sám sražen. Johnny se probere po pěti letech a svět je trochu jiný, než jaký si pamatuje ze svého posledního dne.

Cronenberg se gore nikdy nevyhýbal.

Přítelkyně se mu vdala, jeho končetiny mají co dělat, aby se znovu rozchodily, blíží se volby, ale hlavně Johnny zjistil, že když se někoho dotkne, vidí, jak daný člověk umře, případně vidí jinou děsivou událost z jeho budoucnosti. Jednou se takhle dotkne člověka, který by měl vyhrát volby. S tímhle kandidátem ale není něco v pořádku, a tak se Johnny rozhodne jednat. Film není o tom, jak skvělé je mít schopnosti, kdy jedinec vidí do budoucnosti. Je o tom, co může ovlivnit jeden člověk, když má dostatečné informace.

Láskou to začíná, ale nepokračuje.

Nabízí se otázka. Co by dělal člověk, kdyby měl informaci, kterou má Johnny? Jak by se zachoval? Anebo ještě šílenější otázka – jsou atentátníci v každém případě šílenci, anebo je některý z nich vizionář? Nedozvíme se odpověď, ale dle mého názoru jsou to otázky, které stojí za zamyšlení. Nevíme, jaký dopad mají naše jednotlivé kroky na budoucnost, ale přesto ji utváříme. David Cronenberg dokázal vytvořit krásný příběh člověka, který se rozhodne jednat pro větší dobro.

 

Hodnocení: 80%

Hororové filmy (vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář