Mrtví a neklidní (2013)

70%
I když to trochu vypadá jako zombie "Twilight", "Mrtví a neklidní" jsou snímkem, který může bavit každého.

Mrtví a neklidní

Warm Bodies

USA, 2013, 98 minut

 

Režie: Jonathan Levine

Scénář: Jonathan Levine podle románu Isaaca Mariona

Hrají:

Nicholas Hoult (R)

Teresa Palmer (Julie)

Analeigh Tipton (Nora)

Rob Corddry (M)

 

Trend „Twilightu“, kdy se horory předělávají do romance, se rozšiřuje nejen světem upírů a vlkodlaků, ale i na další hororové subžánry. Dostalo se samozřejmě i na zombie subžánr, který je mým oblíbeným. „Mrtví a neklidní“ však nejsou jen obyčejnou romancí, která przní krásný žánr, ale vesměs dobrým filmem. Sám český název, který je celkem hezky parodický, naznačuje, že se film nebere až tak vážně a že se snaží o to, aby diváka zaujal i příběhem.

Tady vypadá docela dobře.

Východisko není nijak překvapivé. Je to zombie film, takže se nacházíme ve světě, kde se mrtví trmácejí a ti živí se jim snaží vyhnout anebo je zabít. Co je však od začátku zvláštní, to je skutečnost, že vypravěčem je jeden nemrtvý. Tím je Nicholas Hoult, herec, o kterém jsem zrovna nedávno, po zhlédnutí snímku „Jack a obři“ řekl, že ho moc nemusím. V tomhle případě však zaujal.

Láska mezi kapkami deště.

„Mrtví a neklidní“ je romance, o tom žádná, ale na romanci to má docela obstojné obsazení a hlavně nasazení. Překvapí přítomnost Johna Malkoviche, který však nemá tolik prostoru, aby zaujal skutečně zásadním způsobem. O hlavní dějovou linii a o zábavu se tak starají především dva zombíci a dvě lidské dívky. Musím říct, že herci byli vybráni skvěle a není zde nikdo, kdo by diváka přímo iritoval.

Ta podoba...

Zápletka je celkem jednoduchá. Lidé útočí na zombie, ale nedopadne to nejlépe a Julie je podle všeho ztracena. Jenže si jí všimne jeden nemrtvý a dívá se na ni jinak. Ne jako na jídlo, ale jako na objekt lásky. Zachrání dívku před ostatními a má s ní určitý vztah, který je založen na vzájemném prospěchu pro přežití. Jenže ten vztah se začne zvláštně prohlubovat a nemožné se stává skutečností.

Další zajímavý zombie chlapík.

Zombie jsou zde prezentovány jako bytosti, které mají trochu jiné vlastnosti než zombie klasické. Tohle není brutální a gore  film, ale přesto je ze zombie zachováno dost. Žerou lidi, smrdí, mají hodně bledou kůži a na těle mnoho zranění. Žádné blýskání na slunci, díky bohu. Vzhledem k tomu, že ve filmu je humor, že forma je odlehčená, ale naopak je zde sem tam i potřebná brutalita, dostáváme snímek, který se vymyká „Twilight“ trendu a může zaujmout i ty, kteří „Twilightem“ opovrhují.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (zombie, komedie)


Přidat komentář