Mrtví a pohřbení (1981)

50%
Nefotografujte krásné dívky v blízkosti neznámé vesnice. Může se stát něco nepředvídatelného. Třeba vaše smrt.

 

Mrtví a pohřbení

Dead & Buried

USA, 1981, 94 minut

 

Režie: Gary Sherman

Scénář: Jeff Millar, Alex Stern, Ronald Shusett a Dan OBannon

Hrají:

James Farentino (Šerif Dan Gillis)

Melody Anderson (Janet Gillis)

Jack Albertson (William G. Dobbs)

Dennis Redfield (Ron)

 

Film se vždycky dobře prodává, když se na jeho poster nebo DVD napíše, že se jedná o film, který vznikl podle scénáře tvůrců filmu „Vetřelec“. Marketingový tahák jako blázen. V tomhle případě to však platí. Scénáristé filmu „Mrtví a pohřbení“ jsou skutečně Ronald Shusett a Dan OBannon, kteří mají na svědomí snímek „Vetřelec“, což ale rozhodně nemusí znamenat, že filmy budou mít podobné kvality. „Mrtví a pohřbení“ rozhodně není úplně špatný horor, ale přece jen má své chyby.

Jenom očíčko kouká.

Mladý fotograf si chce udělat dovolenou na klidném místě u moře. A tak si vybere městečko Potters Bluff, kde na první pohled chcípl pes. No a na druhý možná rovnou dva. Fotí si rybářskou vesnici, zátoku, kde není zrovna vlídné počasí, ale jak se zdá, to mu asi vynahradí jeho nový objev. Mladá dívka, která mu chce stát modelem. Pózuje mu a on si její focení užívá. Dívka si rozepne košili a fotograf ví, že si užije ještě víc. Jenže pak se něco stane, něco nečekaného.

Ani očíčko nekouká.

Městečko Potters Bluff rozhodně není obyčejným místem, protože žít zde... no to je jako zde zemřít. Šerif Dan Gillis má před sebou nelehký úkol, protože musí zjistit, kdo zavraždil muže, který téměř uhořel v autě. Skutečnou smrt našel až na nemocničním lůžku s jehlou zabodnutou do oka. Pro šerifa to však není jediný problém, protože ten další na něj čeká ve velmi blízké budoucnosti. Mrtvoly a nevysvětlitelné úkazy se mu začnou kupit. Co teprve chvíle, kdy divák jako první zjistí, že fotograf z úvodní scény, který by měl být jistojistě mrtvý, je ve skutečnosti jedním ze štamgastů v hospodě.

Asi si ani nevšimla, že na ni míří.

Co se filmu musí nechat, to je snaha o atmosféru. Příběh je velmi dobře vystavěný, kdy postupně, po malých krůčkách zjišťujeme, jaká je pravda. Je to příjemné, je to promyšlené. Je však potřeba si uvědomit, že to je hlavní pozitivum, které vyplývá z toho, že scénář mají na svědomí celkem schopní lidé. Režisérsky totiž zas tak dobře zvládnutý není. Tam, kde by měly být děsivé momenty, jsou jen lekačky, které úplně nefungují. Tam, kde by měl mít film spád, tam vázne a zadrhává se. Díky zvolenému stylu je horor „Mrtví a pohřbení“ na první pohled docela laciný a připomíná spíš televizní snímek, což je také škoda. Ambice nejsou úplně malé.

Tomu se říká fešné brýle.

„Mrtví a pohřbení“ jsou filmem o čarodějnictví, kde ale nejde o žádné rituály. Je to zombie film, který rozhodně není klasickým romerovským hororem, je to lovecraftovské, i když tomu chybí klasické lovecraftovské prvky, kromě velmi temné atmosféry, kterou se režisérovi nepodařilo udržet. Kdyby bylo trochu více umu, trochu více chuti z toho udělat něco víc, možná zkusit i více gore, případně si lépe pohrát s efekty a zajít trochu dál, film by se mohl stát klasikou. Takhle je to film, který byl natočen podle scénáře od lidí, co udělali horor „Vetřelec“, a v jedné menší roli je zde i Robert Englund. Není to špatné, ale mohlo by to být o hodně lepší.

 

Hodnocení: 50%

Hororové filmy (zombie, béčka, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář