Mučedníci (2008) podruhé

...aneb další názor na tento zvláštní film. Jak vidno, názory na "Mučedníky" se liší nejen v obci divácké, ale i kritické.

 

Mučedníci

Martyrs

Francie / Kanada, 2008, 99 min

 

Režie: Pascal Laugier

Scénář: Pascal Laugier

Hrají:

Morjana Alaoui (Anne)

Myléne Jampanoï (Lucie)

Catherine Bégin (Mademoiselle)

Robert Toupin (La pére)

 

90. léta byla rozhodně slabší, co se horrorové tvorby týče. To se naštěstí na přelomu tisíciletí změnilo a první dekáda 21. století přinesla převelice zajímavá oživení žánru. Vedle výrazného „Japan shock“ přišla vlna novodobého francouzského horroru, který se vydal úplně jinou cestou. Prvním známým počinem byla Noc s nabroušenou břitvou, poté mimo jiné přišlo možná ještě lepší „Uvnitř“ a vyvrcholením, dle mého názoru, jsou zatím „Mučedníci.“

Miléne Jampanoï jako Lucie.

Pascal Laugier, tvůrce „Mučedníků“, stvořil mistrovské dílo, které nikoho nenechá chladným. Z příběhu nemohu prozradit ani slovo, byl by to hřích na každém, kdo snímek ještě neměl možnost shlédnout. Prozradím snad jen, že co se zpočátku tváří jako poněkud zvláštní vyvražďovačka u které si vůbec nejste jisti o co vlastně jde, se zvrhne v neuvěřitelně bizarní, dokonale gradovanou noční můru.

Morjana Alaoui jako Anna, když se vše zvrtne nečekaným směrem.

Z řemeslné stránky jsou „Mučedníci“ zvládnuti skvěle a hudební podkreslení je taktéž výborné. O co jde ale v první řadě, je obsah, který se závěrečnou pointou posouvá dál, než je v žánru horroru běžné. Samozřejmě je snímek potřeba brát s nadsázkou, jde o pokus o myšlenkovou hloubku, ne o filosofické dílo, ale i to je viděné jen málokdy a je potřeba tuto snahu náležitě docenit. Film je částečně utopen v krvi, ale nejsou to gore scény, ze kterých se divákovi při sledování dělá až fyzicky nevolno.

Těžkou duševní chorobu Lucii oravdu uvěříte.

„Mučedníci“ jsou o bolesti, o fyzickém i psychickém utrpení, které dokáží vyjádřit až neuvěřitelně sugestivní formou. Souhra postupování do útrob „strašidelného“ domu, místa, kde se celý příběh odehrává, je dokonale sladěn se stupňovaným utrpením hlavních hrdinek. Představitelé hlavních rolí jsou vybráni bravurně. Myléne Jampanoi, představitelka Lucie, je půl číňanka a půl francouzka a svým asijským vzhledem do filmu přináší lehký nádech asijské gore kinematografie. To je ovšem naprosto vedlejší oproti jejímu hereckému výkonu. Shlédl jsem již mnoho filmů s tématikou duševních chorob, ale jen v málokterém jsem byl tak lehce přesvědčen o naprostém šílenství dané role. Hlavní role Anny je ztvárněna Morjanou Alaoui, neznámou herečkou a žurnalistkou. Je až neuvěřitelné, jaký výkon z ní Laugier dostal; jestli jsem někdy někomu na plátně věřil naprosté utrpení, je to ona.

Z Catherine Bégin mi běhal mráz po zádech.

Je pochopitelné, že „Mučedníci“ jsou příjímáni rozpačitě. Větší část divácké obce film odsoudí do pekel, ale vybraná část diváků si užije filmový zážitek, jaký se jen tak nevidí. To je jednoduše dáno tím, že snímek nemá s mainstreamem absolutně nic společného, Laugier drze natočil něco, co jde dost proti proudu běžné komerční horrorové tvorby a film i hodně vybočuje ze „svého“ žánru.

Lucie, tentokrát ještě v rozpuku mládí.

Na „Mučedníky“ se mi recenze nepsala lehce, film není jednoduché uchopit, stále si nejsem jist, jak ho pojmout. „Mučedníci“ jsou ale bezpochyby filmovou událostí předchozí dekády, na kterou nikdo dlouho nezapomene a která je již teď kultovním snímkem.

 

Hodnocení: 90%

Hororové filmy (gore, mučení, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář