Mučedník smrti (1981)

55%
David Hemmings se do historie hororu nezapsal jen jako herec, ale také jako režisér. "Mučedník smrti" je jedním z jeho filmů.

Mučedník smrti

The Survivor

Austrálie, 1981, 87 minut

 

Režie: David Hemmings

Scénář: David Ambrose podle románu Jamese Herberta

Hrají:

Robert Powell (Keller)

Jenny Agutter (Hobbs)

Joseph Cotten (Kněz)

Angela Punch McGregor (Beth)

 

Vždycky jsem si říkal, že být pilotem je neskutečná odpovědnost. Musíte vykonávat práci, která je nadmíru náročná, člověk není stvořen k tomu, aby létal, ale ještě ke všemu musíte nést odpovědnost za stovku životů i víc. Já vím, stejnou odpovědnost má i strojvůdce ve vlaku nebo kapitán na lodi, ale u toho pilota mi to vždy přišlo nějak náročnější, ač si to jinak, než skutečností, že člověk létá 10 kilometrů nad zemí, neumím vysvětlit.

Má parádní vlasy...

David Hemmings, který je známý hlavně jako herec z filmů „Zvětšenina“ nebo „Tmavě červená“ se ujal režie dramatu, kde právě pilot letadla hraje hlavní roli. Jsme na začátku jednoho letu, který končí velmi tragicky. Letadlo se zřítí a je jasné, že nikdo nemohl přežít. Jenže on přežije. Jediným přeživším je právě pilot. Jak je možné, že přežil, když všichni ostatní jsou mrtví?

To má za ten účes.

Co bude následovat? Tak teoreticky se nabízí, že by mohl přijít psychologický thriller, kde bude plno výčitek, apod. Pilot bude pronásledován, až se z toho zblázní. Jenže takhle to není. Pilot vyšel z havárie téměř nezraněný, ale přesto je zde jeden problém – vůbec nic si nepamatuje. Netuší, proč k havárii vůbec došlo, netuší, jak je možné, že něco takového přežil. A pak potká jednu ženu, která mu dá najevo, že všechno, co se doposud stalo, má nějaký smysl.

V kostele se toho hodně vyřeší.

Ten smysl ale začíná být pěkně divný. Žena tvrdí, že je jakési médium, médium, které cítí, že duchové a mrtví po pilotovi něco chtějí. Jejími ústy k němu promlouvají a on tak musí dokončit nějaké poslání, které má. Film díky tomu nabývá na poměrně zajímavých konturách, ale místy stejně budete mít pocit, že ani pořádně nemáte co sledovat, protože se skoro nic neděje. Atmosféra není špatně budována, ale něco jí chybí. Větší naléhavost, větší tlak na diváka, aby skutečně zůstal u filmu přikován.

Havárie drsná...

David Hemmings překvapivě nebyl špatným režisérem a ukázal tak, že filmy jsou pro něj skutečně životním posláním. „Mučedník smrti“ dokáže udržet pozornost, více méně, a to je pro tenhle typ filmu důležité. Jenže pak se čeká na závěr a ten by měl ohromit. Scénáristicky se ale nejedná o naprostou bombu, jen prostě celkem ucházející zakončení celého příběhu. Ujde to. Ale chtělo by to něco trochu víc, aby se film mohl zařadit mezi to lepší.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (duchové, béčka, survival)


Přidat komentář