Mumie (1932)

70%
Tohle je film, který si budete pamatovat díky Borisi Karloffovi.

Mumie

The Mummy

USA, 1932, 73 minut

 

Režie: Karl Freund

Scénář: Nina Wilcox Putnam, Richard Schayer a John L. Balderston

Hrají:

Boris Karloff (Imhotep)

Zita Johann (Helen Grosvenor)

David Manners (Frank Whemple)

Arthur Byron (Sir Joseph Whemple)

 

Na to, jak snímky s mumiemi moc nemusím a nikdy mi nepřišly moc děsivé, tak když jsem konečně viděl filmu „Mumie“ z roku 1932 – a že mi to docela trvalo – musím uznat, že se jedná o kousek, který rozhodně dělá mumiím čest. A z mého pohledu je to nejlepší mumií film, jaký jsem doposud viděl, tedy pokud počítám takové, které se alespoň trochu tváří jako hororové.

Pro její krásu vstal z mrtvých.

Ten příběh je celkem jednoduchý – expedici se podaří najít sarkofág, v němž je mrtvola Imhotepa, mumie, která zde dlela téměř čtyři tisíce let. Teď je ale znovu naživu. To je tak, když necháte u tajemného svitku někoho nepovolaného. Imhotep se probudí a chce mít zpátky svou dávnou lásku Ankh-es-en-amon. Ano, film z roku 1999 je vlastně remakem tohoto snímku, i když položeného do jiného žánru.

A tohohle týpka pěkně vyděsil.

Hvězdou snímku „Mumie“ z roku 1932 je jednoznačně Boris Karloff, který si zahrál titulní mumie. Jeho Imhotep je neskutečně charismatický, neskutečně impozantní tak, že vám i po téměř devadesáti letech dokáže vyrazit dech. Boris Karloff zde jednoznačně potvrzuje, že nebyl jen jedním z nejlepších herců své generace, ale v žánru hororu tím jednoznačně nejlepším.

Není se čemu divit, děsivý je.

Mumie v podání Borise Karloffa je skutečně postava, která je děsivá, která v sobě má něco, z čeho vás bude mrazit. Stačí jediný pohled na jeho latexem zestárlý obličej, kde ale Karloffovy rysy jasně poznáte, a budete vědět, že tohle je nepřítel, jehož nebude snadné porazit. A je to Karloff, kdo snímku dává neskutečně mnoho, díky jeho absenci pokračování tohoto filmu nefungovala. A to byl Lon Chaney Jr. také výborným monster hercem.

Boris Karloff při maskování.

Americký snímek „Mumie“ v roce 1932 naznačil, že mumie by mohla být další skvělým monstrem Universalu, ale další díly ukázaly, že to tak prostě nebude, že ta postava nefunguje, hlavně protože se neustále recyklovalo jedno téma. Ale původní film je i po dlouhé době skvělý, funguje a nelze mu mnoho vyčítat. Boris Karloff zde naplno ukazuje svoje herecké schopnosti.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář