Mumie (1959)

40%
Tak jsem se konečně dostal i na "Mumii".

Mumie

The Mummy

Velká Británie, USA, 1959, 86 minut

 

Režie: Terence Fisher

Scénář: Jimmy Sangster

Hrají:

Peter Cushing (John Banning)

Christopher Lee (Mumie / Kharis)

Yvonne Furneaux (Isobel / Ananka)

Eddie Byrne (Inspektor Mulrooney)

 

Sám se docela divím tomu, jak dlouho mi trvalo, než jsem se dostal k tomuhle filmu, který patří k legendárním monster hororům ze stáje studia Hammer. Mumie je třetí monstrum, které se řadí po bok hraběte Draculy a Frankensteinova monstra. Ještě by se sem mohl zařadit vlkodlak, ale na toho se studio Hammer nijak zásadně nezaměřovalo. Konečně jsem ale snímek zhlédnul.

 Tady ještě vypadá relativně normálně.

Co si budeme povídat, na dnešní dobu už je to takové celé kostrbaté a snímek sám o sobě asi těžko někoho vyděsí, a to i v případě, že by jej viděl na velkém plátně. Problém ale není jen to, že snímek celkem zestárnul, ale také v tom, že dějově to není nic, co by vás mělo nadchnout. Ten úvod je celkem fajn, přece jen egyptské prostředí je vždycky zajímavé, ale samo o sobě to ne vždy zachrání.

 Ještě jako mladá mumie.

Jsme na vykopávkách, ke kterým podle všeho nikdy nemělo dojít. Hlavně proto, že jakmile je v Egyptě něco zapečetěno, a je to ve filmu, má to většinou velmi dobrý důvod. Název je v tomhle směru celkem všeříkající, ale možná vás trochu překvapí, že mumie zde nebude jako hlavní záporák, ale v podstatě pouze jako nástroj jednoho hajzla, který ji chce zneužít pro svoje účely.

 A tady už je pěkně prohnilý.

Dostáváme se i do minulosti, která trochu dění oživuje. Kostýmně je to celkem dobré, výpravou je to minimalistické a klasicky interiérové. Jenže díky tomu, že je mumie jen nástrojem, dostáváme se k tomu, že před sebou vlastně nemáme nic jiného než klasický frankensteinovský příběh, kde bylo monstrum stvořeno, v tomhle případě rituálem, a i když nechce zabíjet, nakonec tak činí. Nebo se o to alespoň snaží.

 Souboj na ostří.

Z Christophera Leeho toho v případě mumie moc neuvidíte, ale naštěstí zde jsou scény z minulosti, kde se jeho obličej objevuje. Peter Cushing má dostatek prostoru, ale jeho postava je tak nějak plytká a nudná. Příběh sám o sobě rozhodně nenadchne a pár těch celkem děsivých scén prostě zestárlo natolik, že už jsou celkem bezzubé. Asi jsem měl od filmu příliš velká očekávání.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, vrazi)


Přidat komentář