Murders in the Rue Morgue
USA, 1932, 61 minut
Režie: Robert Florey
Scénář: Robert Florey, Tom Reed, Dale Van Every, John Huston a Ethel M. Kelly podle povídky Edgara Allana Poea
Hrají:
Bela Lugosi (Dr. Mirakle)
Sidney Fox (Camille L'Espanaye)
Leon Ames (Pierre Dupin)
Bert Roach (Paul)
Hledat důvod v tom, proč se snímek jmenuje „Murders in the Rue Morgue“ a odkazuje tak na skvělou klasiku Edgara Allana Poea, má skutečně smysl jen proto, že tvůrci podle všeho chtěli, aby film odkazoval na něco významného a nalákal tak diváky do kina. Z původního díla je zde skutečně málo a popravdě si myslím, že Poeovu klasiku snímek celkem zásadně degraduje.
V případě, že se ale na film „Murders in the Rue Morgue“ budeme dívat jako na něco, co příliš nenavazuje na klasické dílo, ale je v podstatě něčím originálním... tak i v tom případě budeme docela zklamáni. Robert Florey měl točit snímek „Frankenstein“, dokonce se výrazně podílel i na scénáři, i když se to ve filmu neuvádí, ale nevyšlo to, nakonec se filmu ujal James Whale.
A tak si Florey natočil svou vlastní verzi „Frankensteina“, snad natruc studiu. A tou je právě snímek „Murders in the Rue Morgue“, který má hodně z filmu „Kabinet doktora Caligariho“, a to především po vizuální stránce, kdy Froley vsadil na expresionismus německého veledíla, stejně jako na skvělou práci se světlem a stínem. Bohužel o jsou tak nějak jediná pozitivna snímku „Murders in the Rue Morgue“.
Když se na film „Murders in the Rue Morgue“ budete dívat, je to příliš neoriginální a ne až tak zajímavá podívaná. Sice tu máme šíleného vědce v podání Bely Lugosiho, který se nezapře, i když maskér, jenž mu dělal obočí, by zasloužil strhnout něco z platu. Je to vědec, co chce na experimentech s dívkami ukázat, jak moc příbuzní jsme s opicemi. Jenže holky mu tak trochu umírají.
Finále snímku „Murders in the Rue Morgue“ je v podstatě variací na finále filmu „Frankenstein“. Lidé jdou po monstru, aby to monstrum, které je vlastně zhoubou svého pána, nakonec schytalo. Není v tom nijak moc velké ponaučení, není v tom nic světoborného, prostě se jedná o variaci na ohrané téma a snahy režiséra natočit, co původně chtěl, i když nutně trochu jinak, když dali „Frankensteina“ Whaleovi.
Hodnocení: 40 %