Muž bez stínu (2000)

80%
Paul Verhoeven a jeho verze neviditelného muže.

Muž bez stínu

Hollow Man

USA, Německo, 2000, 112 minut

 

Režie: Paul Verhoeven

Scénář: Gary Scott Thompson a Andrew W. Marlowe      

Hrají:

Elisabeth Shue (Linda McKay)

Kevin Bacon (Sebastian Caine)

Josh Brolin (Matthew Kensington)

Kim Dickens (Sarah Kennedy)

 

„Muž bez stínu“ je jedním z filmů, na který jsem neměl odvahu. Už ani moc nevím proč. Mám pocit, že v době, kdy šel ven, jsem na něj slyšel nějaké špatné názory, a tak jsem se jím prostě moc nezabýval a říkal jsem si, že to nestojí za to. Jenže čím víc filmů od Paula Verhoevena jsem viděl, tím víc jsem se utvrzoval v tom, že bych i „Muži bez stínu“ měl dát šanci. Konečně jsem tak učinil a rozhodně není čeho litovat.

 Příliš ostrá depilace.

Paul Verhoeven dostál své pověsti a natočil poměrně temný, psychologický snímek, který na rok 2000 disponuje i velmi dobrou násilnou stránkou. Verhoeven se rozhodně krve nikdy neobával. Tady je to ještě podtrženo tím, že sledujeme, jak lidské nebo zvířecí tělo mizí před očima, případně nabývá znovu viditelnosti, a to pěkně postupně přes orgány a jednotlivé cévy. Na tomhle se tvůrci skutečně vyřádili a já jsem se vizuální stránkou kochal. Ve většina případů jsou triky nápadité a uvěřitelné.

 Zamiloval se do té nepravé.

Příběh je přesně takový, jaký si s neviditelným mužem spojujete. Stačí, když se sami sebe zeptáte na to, co byste dělali, kdybyste byli neviditelní. To je stav, který svádí. Svádí k tomu, abyste provedli něco, za co by vás jinak chytli, protože by vás někdo poznal. A přesně to Paul Verhoeven prezentuje s velkou silou. Hlavně scéna znásilnění je neskutečně znepokojivá a určuje celkový směr příběhu.

 Máte taky pocit, že jsme něco ztratili?

Kevin Bacon je v hlavní roli trochu jasnou volbou a je hned od začátku zřejmé, že nebude za kladnou postavu. Ale to vůbec nevadí, protože ten příběh se prostě musí vyvíjet negativním směrem. Schopnosti vedou k sebedestrukci, což je základem děje. Jsou zde prvky, které jsou možná trochu klišovité a je jasné, kam snímek poplyne, ale vůbec to nevadí, protože ten průběh stojí za to.

 Uf, ta deka se našla.

Mrzí mě, že snímek nebyl kriticky lépe přijat a byl to poslední film Paula Verhoevena, který v americké produkci natočil. Není to špatný film. Měl vysoký rozpočet, ale ten je vidět na tom, jak se povedla triková stránka. Jsou zde záběry, které jsou prostě výborné. Jsem z tohoto filmu nadšený a někdy bych se nebránil tomu, abych si ho dal znovu. Opravdu jsem se neměl čeho bát.

 

Hodnocení: 80 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Muž bez stínu je výborný film, asi ne pro každého, ale kdo má rád, abych tak řekl, béčka v áčkovém provedení (což je tak trochu Verhoevenův trademark) je to jasná volba. Kevina Bacona opravdu můžu, obzvlášť v záporných rolích, i když to je relativní, protože tady jsem mu opravdu nepokrytě fandil, neboť to byla jediná sympatická a uvěřitelná postava (plus tedy ještě Greg Grunberg, tomu jsem smrt nepřál). Opravdu nepamatuju, kdy jsem naposled při závěrečné (slasherové) naháněčce tolik přál 'záporákovi' jako právě tady. V jednu dobu jsem se na film koukal skoro pořád, prostě klasika mládí, navíc s efekty které byly skvělé tehdy a jsou skvělé i dnes. Člověk se zamyslí nad možnostmi i morálkou problematiky, kterou téma neviditelnosti přináší, a zároveň si užije vyvražďovačku kde se vrahovi dá fandit. Na druhou stranu chápu ty kteří to sklouznutí do béčkových vod po dramatické a psychologizující prvn...
Adam Peňáz 27.09.2016 14:05:00 Reagovat Přidat nový komentář
HOROR WEB
Jsem rád, že jsou i další, co si myslí, že tohle je film, který si zaslouží hodně pozornosti.
HOROR WEB 27.09.2016 17:57:36 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (vědci, vrazi)


Číst komentáře