Náhlý strach (1952)

80%
Joan Crawford a Jack Palance v parádní noirovce.

Náhlý strach

Sudden Fear

USA, 1952, 110 minut

 

Režie: David Miller

Scénář: Lenore J. Coffee, Robert Smith a Joan Crawford podle příběhu Edny Sherry

Hrají:

Joan Crawford (Myra Hudson)

Jack Palance (Lester Blaine)

Gloria Grahame (Irene Neves)

Bruce Bennett (Steve Kearney)

 

I když jsem si myslel, že to bude hlavně Joan Crawford, která mě v tomhle filmu nadchne, tak nakonec je těch aspektů mnohem více. Musím ale zdůraznit, že je to skutečně Joan Crawford, která opět podává naprosto skvělý výkon a scéna, kde jen poslouchá, co si manžel povídá s milenkou, to je naprosto úchvatné, protože celou dobu kamera zabírá jen ji a ona ani na vteřinu nezklame. Doslova sem na ní visel.

Joan byla prostě neskutečná.

Jak jsem ale řekl, Joan není jediný aspekt filmu, který je excelentní. K tomu přispívají i další. V první řadě je to Jack Palance, kterému byste snad na začátku i věřili, že by se do Joan, respektive její postavy, autorky divadelních her Myry Hudson, mohl zamilovat. A to přesto, že jeho obličej ho rovnou předurčuje k tomu, aby hrál šmejdy, nejlépe vypočítavé anebo prstě drsné chlápky. Vždyť za jednoho takového nakonec dostal i Oscara.

Jak ta se uměla tvářit.

A co jsou další aspekty toho, že je snímek „Náhlý strach“ skutečně hororovou a noirovou perlou? Jsou to tři prvky – režie, kamera a hudba, i když hudba mi v porovnání s ostatními přijde až taková doplňující, že kdyby nebyl skvělý zbytek, hudba to v tomhle případě nezachrání. Ale to, jak si kamera hraje se světlem a stínem, jak jsou některé záběr rozvrženy, to je prostě vizuálně úchvatné.

Ty emoce jí věřím.

Na první pohled by se zdálo, že je film „Náhlý strach“ takovou klasikou o tom, jak se manžel spikne s milenkou a chce se postarat o svou ženu, aby to vypadalo jako nehoda. Ale ono je to natočeno z pohledu oběti, má to v čele úchvatnou Joan Crawford, do toho skvělou práci s každou scénou, a tak i na první pohled relativně slabší scénář nakonec filmu dává to, co potřebuje. Základ pro skvělou podívanou.

A že by dovedla zabít? To taky...

Americký hororový noir „Náhlý strach“ je krásnou ukázkou toho, jak je možné film vygradovat. Jak se z nenápadné podívané – na začátku by to skoro mohlo vypadat na romanci páru po čtyřicítce – stane snímek, kde budete ke konci napjatí, jak to vlastně celé skončí. I taková na první pohled banální scéna s plechovou hračkou, psíkem, pak vypadá naprosto parádně a vezme vám dech.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář