Návrat živé smrti 3 (1993)

50%
I když v češtině trochu jiný název, pořád se jedná o pokračování série "Návrat oživlých mrtvol", v pravdě to nejperverznější.

 

Návrat živé smrti 3

Return of the Living Dead III

USA, 1993, 97 minut

 

Režie: Brian Yuzna

Scénář: John Penney

Hrají:

Melinda Clarke (Julie Walker)

J. Trevor Edmond (Curt Reynolds)

Mike Moroff (Santos)

Sal Lopez (Felipe)

 

„Návrat oživlým mrtvol 2“ zklamal. Jednalo se o film, kterým si tvůrci chtěli malinko nahrabat, protože počítali, že něco, co je pokračováním docela úspěšného žánrového snímku, zaujme.  Mě tedy moc nezaujal a musím říct, že třetí díl je pro mě přece jen zajímavější, i když ona fetišistická stránka mi také úplně nesedí. Ale budiž, to ještě není takový problém.

Vyloženě žena zombijských snů.

„Návrat živé smrti 3“ – vždycky jsem měl raději spojení „oživlé mrtvoly“ – je pokračováním, které je sequelem jen proto, že se zde vyskytuje stejný plyn jako v původním filmu. Plyn, který oživuje mrtvé, ale vrací je v podobě, jakou bychom neuvítali na dětské narozeninové party. Zombie v sérii „Návrat oživlých mrtvol“ jsou stejně zabijácké jako kdekoli jinde, jen jsou navíc ještě poměrně rychlé.

Na co asi tak čumí?

Jak už to tak bývá, kluk je pro svou přítelkyni schopný udělat cokoli. A tak Curt ukradne tatínkovi plukovníkovi vstupní kartu do přísně střeženého vojenského zařízení, kde se pokračuje v testování nebezpečného plynu. Curt a Julie jsou svědky toho, jak plyn funguje, což se jim v dohledné době docela hodí. Curtův otec má být totiž převelen jinam, ale Curt se nechce stěhovat, má už dost přemisťování z místa na místo. Chce zůstat na místě, už jen proto, že si zde může s Julií užívat. Odjedou spolu na motorce. Na základě filmu nedoporučuji jakékoli osahávání intimních partií řidiče za jízdy na motorce, hlavně ve chvíli, kdy je řidič mladý a ještě nezkušený.

Miláčku, zavolej doktora!

Dojde k nehodě a dívka při ní umírá. A milého Curta nenapadne nic lepšího, než ji oživit. Vždyť přece viděl, kde a jak to dělají. Do přísně střeženého vojenského zařízení propašuje mrtvolu poměrně snadno, stejně tak snadno se dostane do laboratoře, kde se experimenty provádějí. A je úspěšný. Dívku skutečně oživí, ale jestli si myslí, že si tím získal štěstí, nemohl se mýlit více. Julie už není taková jako dřív. Chce mozky. A právě tahle skutečnost je zásadním hybatelem děje. Díky tomu, že je dívka nakažená, může to šířit dál. Takže na sebe milý Curt vlastně seslal prokletí. Film tak nakonec vyznívá v klasickém stylu, že člověk si nemá hrát na boha, protože bude po zásluze potrestán.

Ten to taky pořádně schytal.

Série „Návrat oživlých mrtvol“ se nevyznačuje promakaným gore jako filmy George A. Romera, ale spíše maskami, které jsou dobré. Detailní záběry na rozežírané zde obecně chybí, ale pohled na Julii, která si udělala kompletní piercing, patrně v salónu, který má na starosti Pinhead z filmu „Hellraiser“. Jinak je film docela příjemně vyvážený, nesnaží se být až tak trapnou komedií jako druhý díl, má i silnější momenty, které se vryjí do paměti. Brian Yuzna, béčkový veterán, vzal „Návrat živé smrti 3“ do rukou poměrně pevně a představil nám snímek, který není propadákem, ale docela dobrou, průměrnou zábavou.

 

Hodnocení: 50%

Hororové filmy


Přidat komentář