Necromancy (1972)

30%
Orson Welles a jeho herecké kousky.

Necromancy

USA, 1972, 83 minut

 

Režie: Bert I. Gordon

Scénář: Bert I. Gordon a Gail March

Hrají:

Orson Welles (Mr. Cato)

Pamela Franklin (Lori Brandon)

Lee Purcell (Priscilla)

Michael Ontkean (Frank Brandon)

 

Orson Welles v hororu ze 70. let? Tak musím říct, že to mě zajímalo, především proto, že už na první pohled snímek nevypadal jako něco, co by mělo diváka ohromit svou kvalitou. Na první pohled se totiž jednalo o béčko, které by ale mohlo být takovým tím klasickým guilty pleasure. Přece jen, nekromancie je docela fajn nápad. Jenže pak zjistíte, že tenhle film má až moc chyb.

 Kam až se dostal občan Kane.

V hlavní roli máme pár, který má svoje vlastní problémy. Ona totiž porodila mrtvé dítě a pořádně se z této tragédie ještě nevzpamatovala. On se jí snaží pomáhat, ale zatím musí řešit jinou věc. Mají se totiž stěhovat do nového města, kde si on našel podle všeho skvělou práci. Mluví neustále o panu Catoovi, což je, jak už hlavička článku napovídá, právě samotný Orson Welles.

 Jen se napij, děvenko.

Cesta do městečka, které nese příznačné jméno Lilith, není zrovna bez problémů, ale nakonec se na místo určení dostanou. Jenže už od začátku je Lori jasné, že tohle nebude místo, kde chce žít dlouhodobě, protože lidé jsou zde prostě divní. Je zde nějaký kult, který je kolem pana Catoa, jenž je nejstarší osobou ve městě. Pak už jsou zde jen sami mladí. Pan Cato má navíc stejný problém jako Lori, i jemu zemřel syn.

 Velikost je třeba kontrolovat.

Půjde zde o nekromancii a asi je jasné, že ta se bude točit kolem pana Catoa a jeho podivného kultu. V tomhle směru snímek nepřináší žádné překvapení. Jede se na nudu a pak najednou má přijít strašná rána tím, že se zjistí, že jde o nekromancii. Ve skutečnosti zde nejsou ale žádné děsivé scény, ani gradace atmosféry, a trocha té psychedelie v závěru taky nepomůže. Nepomůže hlavně proto, že se pak hrdinka probouzí ze snu.

 Bafomet nesmí chybět.

„Necromancy“ je v konečném důsledku jen jedno velké hororové klišé, které v sobě nenese nic originálního, ale vlastně ani nic děsivého. Orson Welles zde má být zajímavou figurou a sem tam se mu i herecky daří tu nudu rozvířit, ale film nemá dostatečnou sílu ani potenciál, aby to tak silná postava pozvedla. Prostě i on v tomhle snímku zaniká, a tak zde není nic, co by vás dostalo.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (satan)


Přidat komentář