Nejnebezpečnější hra (1932)

80%
Možná staré, ale pořád velmi dobré.

Nejnebezpečnější hra

The Most Dangerous Game

USA, 1932, 63 minut

 

Režie: Irving Pichel a Ernest B. Schoedsack

Scénář: James Ashmore Creelman a Richard Connell

Hrají:

Joel McCrea

Fay Wray

Robert Armstrong

Leslie Banks

 

Když jsem zjistil, že je snímek „Nejnebezpečnější hra“ z roku 1932 označována za horor, musel jsem se na snímek podívat. Přece jenom chcete vědět, co bylo v té době považováno za horor, kromě klasických monster filmů, které jsou nadále v obecném povědomí. Ale tohle přece jen není „Dracula“ ani „Frankenstein“, je to snímek, který v obecném povědomí tolik není.

Ten pohled!

Americký dobrodružný horor „Nejnebezpečnější hra“ se podobá spíše snímku „King Kong“. Ne náhodou vznikla „Nejnebezpečnější hra“ pod taktovkou studia RKO, které produkovalo i zmiňovaného obřího opičáka. Jako kdyby vidělo smysl právě v těchto filmech, které se odehrávají v exotické lokaci. A co si budeme povídat, ony rozhodně nejsou špatné. Ani „Nejnebezpečnější hra“ není zlá.

Sluha moc nemluví.

Jsme na lodi, která se plaví v ne tak probádaných vodách. Proto je nutné, aby kapitán postupoval podle bójí, které jsou na hladině. Jenže i přesto loď ztroskotá a zůstává zde jediný přeživší, dobrodruh Bob v podání Joela McCrea. Ten se snaží zjistit, kde to vlastně ztroskotali a také proč. Skoro jako kdyby někdo posunul bóje tak, aby zde lodě končili nedobrovolně svou cestu.

Který asi bude náš hrdina?

Na ostrově skutečně není sám, jak to tak vypadá, pod správou ho má hrabě Zaroof (skvěle démonický Leslie Banks) a jeho němí sluhové, jež skutečně dovedou nahnat alespoň náznaky hrůzy. Jasně, ten film je starý, je to na něm vidět, a asi u něj vyděšení nebudete, ale třeba honička džunglí je tak skvěle natočená, že jsem měl opravdu pocit, jako kdyby po mně něco šlo, jako kdybych také musel utíkat. Místy je to opravdu skvěle natočené.

Hrabě je temný pán.

Ke snímku „Nejnebezpečnější hra“ se nesmí přistupovat jako k něčemu, co je opravdu staré a co už dneska nemůže na diváka zapůsobit. Já si naopak myslím, že některé scény se podařilo natočit tak, že by to dneska tvůrci nezvládli. Jasně, dnes by to bylo hektičtější, rychlejší, ale tohoto efektu by nebylo docíleno. Film není tak hororový, ale rozhodně ho považuji za velmi dobrý.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové filmy (survival)


Přidat komentář