Nenarození (2009)

30%
Horor s židovskou tématikou bohužel propadá.

Nenarození

The Unborn

USA, 2009, 88 minut

 

Režie: David S. Goyer

Scénář: David S. Goyer

Hrají:

Odette Annable (Casey Beldon)

Gary Oldman (Rabbi Sendak)

Cam Gigandet (Mark)

Meagan Good (Romy)

 

„Nenarození“ zní jako název docela dobře, protože nevíte, co od toho máte přesně čekat – může to být o zombie, může to být lékařský horor – ale už při pohledu na ten název máte pocit, že ať uvidíte cokoli, v tom příběhu nebude něco v pořádku. Bude v něm něco děsivého, co vás dostane. No, tohle je jenom slib, který nám tvůrci dávají, k jeho skutečnému dodržení bohužel nedojde.

 Už bych dávno zdrhal.

Casey má vidiny. Vidí divné věci. Nejprve divné psy, ale pak i chlapce, kterého by vidět neměla. Nemluvě pak o tom, že jeden – jiný chlapec – se v její blízkosti chová celkem podezřele. Sama Casey se začíná měnit. Doslova. Něco se jí děje s očima. Jenže tímhle to teprve všechno začíná a Casey má o sobě a svojí rodině teprve zjistit děsivou pravdu. Nemůžu si pomoct, ale když došlo na zjištění děsivé pravdy, tak nějak jsem si jen unaveně povzdychnul.

 Tohle pro ni nevypadá dobře.

David S. Goyer, který za sebou má celkem dost scenáristických zářezů, dobrých i horších, to do nás pere rovnou od začátku a vrší na sebe jednu děsivou scénu za druhou. Lekačkami nešetří v domnění, že čím více jich bude, tím bude horor děsivější. Překvapivě... no dobře, ani ne tak moc překvapivě mu to ve skutečnosti nefunguje. Když není dobře budována atmosféra, tak to hromada lekaček prostě nezachrání.

 Takový trochu zvláštní pejsek.

Jako ono je hezké, že se do hororu dostává i židovská mytologie, ale to pokaždé akorát uslyšíte slovo dibbuk (nebo také dybuk či dybbuk) a tím to hasne. Z filmu „Nenarození“ se pak nestává nic jiného, než klasický vymítací film, který se snaží o ohromení diváka tím, že nám odhaluje minulost postav, která by měla být děsivá, ale bohužel není. Jsou zde scény, které by skutečně měly nějaký ten děsivý potenciál, ale jsou na sebe tak špatně vršeny, že se stejně ukoušete.

 Ani Gary Oldman to nezachrání.

„Nenarození“ je horor, který kvasil příliš rychle. Je vidět, že Goyer má nastudované hororové filmy a že jich zná skutečně hodně, protože budete mít pocit, že použil hodně scén, které jste viděli jinde. Ano, není to na škodu, ale chtělo by to alespoň trochu invence. Ta ale tomuto dílku naprosto chybí. Dibbuk nedibbuk, tohle je prostě jenom vymítání se spoustou zajímavých herců ve velkém množství nudných rolí.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář