Nesvatý (2010)

50%
Hodnotil jsem nejprve podle traileru, ale nakonec se ukázalo, že samotný film už tak super není.

Nesvatý

Sint

Nizozemsko, 2010, 85 minut

 

Režie: Dick Maas

Scénář: Dick Maas

Hrají:

Egbert Jan Weeber (Frank)

Bert Luppes (Goert Hoekstra)

Caro Lenssen (Lisa)

Huub Stapel (Niklas)

 

V Nizozemsku asi umí natáčet hlavně hororové komedie, ale je pravda, že jsem pořád moc těch nizozemských hororů neviděl. Ale kdybych měl soudit jen podle toho, co jsem viděl, tak oni sice chtějí natáčet hororové komedie, nebo něco, co v sobě prvky humoru má, ale nějak tomu chybí ten humor. Ne, že by zde nebyly vtipné scény vůbec, ale ani v jednom případě se mi nestalo, že by mě nějaký vtip odrovnal.

 Mikuláš už jede.

Jasně, on film „Nesvatý“ ani není prvoplánově komedií, ale jsou zde momenty, které komické jsou. Jen v některých scénách máte pocit, že to tak tvůrci vlastně ani nemysleli. Prostě to tak vyplynulo ze situace a z toho, jak byla scéna natočena. Pro film to není úplně dobře, protože pak nevíte, jak ho máte vlastně přijmout, jak se na něj dívat, abyste si ho co nejvíce užili. Je to velká škoda, protože podle nápadu a traileru – ano, někdy na trailery kouknu – tohle mělo něco do sebe.

 To víš, dneska si uděláme hezký večer.

Svatý Mikuláš je poměrně známým patronem i v České republice, protože 5. listopadu se všechny děti mohou těšit na to, že budou obdarováni nějakými sladkostmi a že možná i ten Mikuláš samotný přijde, v závěsu bude mít čerta a anděla. V Nizozemsku to mají podobně, jen místo čertů a andělů tu budou nemrtví zabijáci a v jejich průvodu půjde Mikuláš, který by vyděsil každé dítě, i kdyby vedle sebe neměl ani jednoho čerta.

 Kam ta baterka šla...

Snímek „Nesvatý“ se dívá trochu jinak na legendu o Mikulášovi, což mi jako kacířsky smýšlejícímu člověku celkem imponuje. Mikuláš je zde prezentován jako masový vrah, který zabíjel děti i jejich rodiče, aby nakonec došlo k jeho upálení. Jenže legenda je legendou od toho, aby nikdy nezemřela, a tak pokud je měsíc v úplňku zrovna 5. listopadu, ten skutečný Mikuláš se vrací a pokračuje ve svých krvavých činech.

 A už se jede ve velkém.

„Nesvatý“ má jeden velký problém, a to jsou scény, které nejsou dotaženy do konce. Je zde jejich velký potenciál v tom smyslu, že by mohly být skutečně děsivé, anebo skutečně hnusné, ale on následuje tak blbý střih – ať už daný technickými možnostmi nebo určitou uvědomělostí v tom, co všechno bude zobrazeno – který celou scénu naprosto zabije. Tohle bohužel není aspekt jen jedné scény, ale během filmu se mi podobní rozčarování stalo několikrát. Je to škoda, protože tohle mohla být opravdu skvělá pecka, ale nakonec je to jen průměr, který ničím nevyčnívá.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (slasher, zombie, gore, vrazi)


Přidat komentář