Neutečeš (2014)

50%
Když neutečeš, tak neutečeš...

Neutečeš

It Follows

USA, 2014, 100 minut

 

Režie: David Robert Mitchell

Scénář: David Robert Mitchell

Hrají:

Maika Monroe (Jay Height)

Bailey Spry (Annie)

Lili Sepe (Kelly Height)

Keir Gilchrist (Paul)

 

Snímek „Neutečeš“ má celkem zajímavé východisko, které nevím, jestli vlastně není takové trochu puritánské a nevychází z toho, že sexem se pro člověka něco mění. A že sex je zlý. Protože přesně tohle je základem filmu, kde se dívka vyspí se špatným chlapcem a ten na ni díky tomu přenese podivné prokletí, během kterého ji pořád někdo pronásleduje. Někdo, koho vidí jenom ona sama.

 Takhle to začalo?

Jay (Maika Monroe) je celkem normální holka, která by už ráda měla nějakou tu pěknou zkušenost s chlapcem. A tak si vyhlédne jednoho takového frajera. Jako fajn, sex je s ním docela pěkný, ale když přijde na postkoitální rituály, ty jeho jsou podivné a zahrnují chloroform. Trochu divné, řeknete si, když už tu holku do postele – vlastně do auta – dostal. Jenže on sledoval jiné cíle.

 Ne, ze začátku ještě nic netušila.

V celkem nepříjemné scéně je jeho cíl odhalen. Něco po něm jde a on se toho chtěl zbavit. Zbavil se toho tak, že to přenesl na Jay, která má teď docela problém. Pronásledují ji zlé, možná mrtvé postavy, které nedokáže ze svého života dostat a jen těžko může přesvědčit své přátele o tom, že nezmagořela a že se skutečně děje něco, co je možné označit za paranormální zkušenost.

 A užívala si.

Nakonec se jí to podaří, protože duchové kolem jsou příliš agresivní a dávají svou přítomnost najevo i ostatním lidem. Jsou jako stalkeři, kterých se nemůže Jay zbavit. Jenže musí něco vymyslet. Jsou neviditelní, ale hmotnou podstatu mají, a tak jsou ve filmu celkem dobré trikové scény. Hlavně se ale hraje na atmosféru, která je místy hodně nepříjemná a některé scény vás dovedou hodně zamrazit. A to i přesto, že se nejedná o lekačky.

 Pak vystřízlivěla.

Osobně mě snímek „Neutečeš“ až tak moc oslovit nedokázal, ale pořád si myslím, že je to minimálně průměrně dobrý horor. Asi by mu slušelo, kdyby byl trochu zkrácen, protože zase tolik zásadního se zde v těch sto minutách nestane, aby to nemohlo být i o dvacet minut oseknuto. Navíc si myslím, že v takovém případě by ta atmosféra mohla být ještě výrazně tíživější.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář