Nezvratný osud 5 (2011)

60%
"Nezvratný osud 5" je poměrně slušným rozloučením se sérií. Alespoň tedy doufám, že tohle je opravdu poslední díl. Má úroveň.

Nezvratný osud 5

Final Destination 5

USA, Kanada, 2011, 92 minut

 

Režie: Steven Quale

Scénář: Eric Heisserer podle postav Jeffreyho Reddicka

Hrají:

Nicholas D'Agosto (Sam Lawton)

Emma Bell (Molly Harper)

Miles Fisher (Peter Friedkin)

Ellen Wroe (Candice Hooper)

 

„Nezvratný osud“ je celkem zajímavá série, která vycházela z jednoduchého nápadu. Ale tak už to bývá. Dobré věci mnohdy vznikají právě z jednoduchých nápadů. Ten jednoduchý nápad spočíval v tom, že skupina lidí přežila svou smrt. Jeden z přeživších měl vizi, že dojde k nehodě. Vzhledem k tomu, že po probuzení se detaily té vize skutečně začaly naplňovat, rychle utekl (v prvním díle z letadla), aby se vize nenaplnila. Jenže smrt je mrcha nenechavá a všechny, kteří se zachránili, musí zemřít.

Na mostě to začalo a mělo to tam i skončit.

Umírání se děje postupně, nikoli v rychlém sledu, kdy by umřeli všichni najednou. Tohle je to, na čem snímky ze série „Nezvratných osudů“ staví. Každá smrt je specifická, každá smrt je dána nešťastnou náhodou, ale jaká náhoda to bude, jak smrt proběhne, v tomhle se scénáristé mohou vyřádit. Je to vlastně jako sestavovat nějaký skvělý přístroj, kterým bude projíždět kulička, ta postupně spustí různé mechanismy, až dojede do svého cíle a například zapne mikrovlnku. V tomhle případě někomu ufikne hlavu.

Hodně drsná scéna.

V čem bude snímek „Nezvratný osud 5“ jiný od ostatních? Vůbec v ničem a v tom je jeho kouzlo. Stojí přesně na tom, na čem stály předchozí díly a schéma se vůbec nemění. Kdyby se změnilo, snímek bude úplně jiný a to přece v rámci série nikdo nechce. Série má mít určité schéma. V tomto případě však přece jen došlo k určitému pokroku, k určitému zlepšení, i když to není úplně skok do vyšší třídy.

Koroner je u všech mrtí. Proč asi?

Smrt měla nastat na jednom opravovaném mostě. Autobus se studenty se na tomto mostě zastavil a začal se bortit. Studenti vyběhli a postupně začali umírat. Nikdo z nich se neměl zachránit, až na jednu dívku. Již v tomto úvodu je patrné, na co bude film sázet – brutální způsoby úmrtí. Na to musíte být ze série zvyklí, takových tam již bylo skutečně plno. Je fakt, že v tomhle případě jsou některé opravdu unikátní a opravdu hnusné.

A další povedená scéna.

V tomhle je film nejsilnější. Dokáže udržet napětí, dokáže udržet zájem. Díky tomu, že předem víte, že musí postavy zemřít, dělá se vám až nevolno z toho, jak to asi přijde, bojíte se toho, co uvidíte. Není to tak strašné, ale tvůrci si s diváky dobře hrají. V tomhle je série naprosto nepřekonatelná, nemluvě o tom, že pátý díl zvládá udržovat napětí skutečně výborně. Finále je pak jen ukázkou toho, jak se série chápe a jak byla dobře zakončena. Prostor pro pokračování zde stále je, ale nezdá se, že by měl být vyplněn. Na jednu stranu je to určitě dobře, protože tady to chce mít opravdu dobré nápady na umírání, protože jinak už série asi nenadchne.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (gore, survival)


Přidat komentář