Night School (1981)

60%
Někdo vraždí pěkné ženy. Usekává jim hlavy.

Night School

USA, 1981, 88 minut

 

Režie: Ken Hughes

Scénář: Ruth Avergon

Hrají:

Leonard Mann (Judd Austin)

Rachel Ward (Eleanor)

Drew Snyder (Vincent Millett)

Joseph R. Sicari (Taj)

 

Americký slasher je tak trochu klasickým produktem své doby, kdy se snaží o zachycení vražd s tím, že zde není jasné, kdo je vrahem. Navíc je zde patrné, že se tvůrci trochu inspirovali italský giallem, kdy už nešlo o to, aby byl vymyšlen ten nejděsivější zabiják, ale o to, aby nebylo jasné, kdo tím zabijákem ve skutečnosti je. Nutno ale přiznat, že v tomhle směru se jim to moc nevydařilo.

Milá dívka.

A tak sledujeme, už od začátku, vraha, který nechce ukázat obličej a který si podle všeho zasedl na celkem pěkné ženy, i když tedy nikoli teenky. Proč je vraždí? Tohle by měla vyřešit skupina policistů, na jejichž schopnosti byste si podle jejich chování nejspíš nevsadili. Ale jak to tak vypadá, nakonec by je mohlo jejich snažení dovést až k vrahovi, který se skrývá za černým oblečením a motorkářskou přilbou.

Někdy pláče...

Už na začátku nám dává vrah jasně vědět, jaký je jeho modus operandi. Docela si užívá, když si může se svými oběťmi pohrát, stejně jako si užívá chvíli, kdy jim může setnout hlavy. Tohle je sice hezké, ale bohužel hned v úvodu se ukazuje i slabina filmu – nečekejte gore. Rány jsou naznačeny, pak je střih a obrazovku na chvíli třeba zaplaví červená. Ale to je všechno. Žádná stříkající krev, nic.

Ráda se sprchuje...

V tomhle je snímek „Night School“ přece jen trochu zklamáním, protože by se dalo čekat, že tu trochu té krve bude, že si jí budou moct diváci užít. Ale tvůrci nechávají na vaší představivosti, co se stal. I když taková scéna v kuchyni... ta funguje dobře i bez nějakého velkého naturalismu. Vlastně možná ano nechcete vidět, co v tom dřezu leží, i když je vám jasné, co to je.

A tahle asi zrovna umírá.

Americký snímek „Night School“ je tak trochu propojení gialla a klasického amerického slasheru 80. let. Má to více detektivní zápletku než snahu vyvražďovat a předvádět se vraždami, což může být i trochu překvapení. Je škoda, že ty vraždy nejsou provedeny trochu názorněji, stejně jako je škoda, že vrah se dá odhalit velmi brzy. I tak ta hodina a půl není vyloženě špatná.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (slasher, vrazi)


Přidat komentář