Nightmare Man (2006)

10%
Tak už se nám to pěkně nestřídá a druhý ročník After Dark HorrorFestu nám ukazuje, že laťka skutečně není nasazena moc vysoko. O čem tenhle film vlastně je? No zkuste na to přijít sami...

 

Nightmare Man

USA, 2006, 89 minut

 

Režie: Rolfe Kanefsky

Scénář: Rolfe Kanefsky

Hrají:

Tiffany Shepis (Mia)

Blythe Metz (Ellen)

Luciano Szafir (William)

James Ferris (Jack)

 

            Američani by si měli rozmyslet, jestli budou natáčet ještě nějaké vyvražďovačky. Hlavně ti, co na to nemají dost peněz – což by zas tak nevadilo – ale hlavně nemají ani dost talentu na to, aby natočili podívanou, která bude napínavá, děsivá a zajímavá. Rolfe Kanefsky natočil něco, co nemá ani jeden z těchto atributů a selhává v podstatě na každé čáře, od herců přes kameru až po celou režii.

Maska, která to všechno způsobila.

            Příběh není nijak složitý. Žena je šílená, musí brát prášky, které až překvapivě hodně připomínají Tic Tac, její manžel si myslí, že ona je skutečně magor, který si pouze představuje vraha v masce – Nightmare Man. Všechno by bylo v pohodě, dokud by se nevydali na cestu a nedošel jim benzín. Děsivě, děsivě originální. Ale tak ono to má nějaké opodstatnění, jak se nakonec přece jen dozvíme. Muž jde pro palivo – mělo nás napadnout, že ten jeho přízvuk nebude jen tak –, žena zůstává v autě a začíná šílet. Vidí kolem sebe Nightmare Mana, který není až tak představa, jak si všichni mysleli. A přesvědčí se o tom i čtveřice mladých, která si právě na chatě v lesích užívala hru na pravdu.

Tahle se celou dobu jako hlavní hrdinka tvářila, ale nakonec všechno bylo trochu jinak.

            Podklad bychom měli. K tomu přidáme hodně, hodně nepřesvědčivé herce, jejichž výkon je skutečně kořením filmu. Herci jsou amatéři, kteří musejí odříkávat trapné dialogy, které jim scénář, s nímž si někdo zase nedal moc velkou práci, ordinuje. Herci čekají, až se něco stane, pak až jednají, stejně tak je tomu u vraha, který se radši nechá kopnout do koulí, než aby tu otravnou ženskou konečně zabil. Příběh by nám ale skončil moc rychle a to bychom přece nechtěli... Pravda, o tom by se dalo polemizovat.

Hlavní hrdinka, která toho odnese asi nejvíc.

            Závěr „Nigtmare Mana“ přece jen není úplně klasický a slasher se nám mění v něco, co je trochu cinknuté japonskou mytologií. Malinko to závěr oživí, ale jen na chvíli, dokud manžílek zase nezačne hrát a mluvit. Film se tak promění jen v další potrestání toho zlého, který si nic jiného než smrt nezaslouží. A skládají se účty. Na povrch se vytahují staré rány, které nás zajímají jako místní politická scéna. A přesvědčivost věty „Ne, tohle se nemůže dít“ už taky není to, co bývala.

Na konci cesty nečeká nic jiného než vypolstrovaná cela.

            Kamera je amatérská, stejně jako všechno v tomhle filmu. Nebudete z ní právě nadšení, navíc některé záběry jsou přímo otravné a je vidět, že autoři se s kamerou teprve sžívali, což je zřejmé na efektech. Chtěli po sobě trochu moc, než mohli opravdu nabídnout. První smrt mladého kluka, která je zabrána z pozice letícího šípu, je příliš neuvěřitelná, příliš zdlouhavá a ten kluk je akorát blbec, že neuhnul. I když pravda, zrovna v tuhle chvíli zde byl náznak vtipu.

            Film ke konci nabírá trochu na grádech a předvádí nám i vcelku slušné gore, ale stejně je to hlavní, co si s filmu odnáším, poselství, že když posedlý démonem, stačí mi pravidelně brát Tic Tac a všechno bude v pohodě. Hlavně nezapomenout. Možná proto na nich byl závislý Michael Cera v „Juno“. „Nightmare Man“ je bohužel tím horším – možná nejhorším – co nám druhý ročník After Dark HorrorFestu nabídl. Proti tomu se mi i Mulberry Street zdá jako dobrý film.

 

Hodnocení: 10%

Hororové filmy (slasher, příšery, béčka, vrazi)


Přidat komentář