Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

60%
Abraham Lincoln nebyl vždy prezidentem, ale nejprve ještě lovcem upírů. Ano, tohle je prequel ke Spielbergovu snímku "Lincoln".

 

Abraham Lincoln: Lovec upírů

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

USA, 2012, 105 minut

 

Režie: Timur Bekmambetov

Scénář: Seth Grahame-Smith podle vlastního románu

Hrají:

Benjamin Walker (Abraham Lincoln)

Dominic Cooper (Henry Sturges)

Anthony Mackie (Will Johnson)

Mary Elizabeth Winstead (Mary Todd Lincoln)

 

Když se podíváte na jméno filmu, musí vás hned napadnout, že tohle bude pořádně ujetá blbost. Abraham Lincoln jako zabiják upírů? No, samo o sobě je to dost šílená myšlenka a skoro by se chtělo říct, že výsměch americkým hodnotám. Jenže film je pojat naprosto vážně a Abe je zde vykreslen jako hrdinná postava a rozhodně mu není příliš vzato na jeho vážnosti. Navíc pokud se podíváte na jméno režiséra – Timur Bekmambetov, který stvořil skvělé ruské filmy Noční hlídka a „Denní hlídka“ – možná přece jen začnete přemýšlet o tom, že Abovi dáte šanci.

Prezident ještě před tím, než do úřadu nastoupil.

Osobně si myslím, že tenhle film si šanci zaslouží. Jsem pro podobné podivnosti a stále doufám, že se dočkáme filmu Pride and Prejudice and Zombies, protože mám pocit, že k přečtení knihy se asi nikdy nedostanu. Mimochodem autorem knihy je také Seth Grahame-Smith. Filmu jsem dal šanci především proto, že si myslím, že takové mixy klasiky a fantastické fikce jsou dobrým nápadem, no a koneckonců mám také slabost pro Bekmambetova, který má skvělé akční scény, i když film samotný jako celek tak dobře dopadnout nemusí – pořád si myslím, že „Wanted“ je přeceněné.

I lovec upírů potřebuje dobrého parťáka.

Seth Grahame-Smith vycházel z jednoduché premisy – známe velmi dobře život Aba Lincolna ve stáří a víme, co udělal pro lidi a pro svou zemi, co ale jeho mládí? Co když měl mládí mnohem náročnější, než jak by se mohlo na první pohled zdát? Co když byla jeho matka zabita upírem a on se rozhodl, že se za každou cenu musí pomstít. Co když ho tohle všechno přivedlo až do momentu, kdy se stal prezidentem Spojených států a musel vést svůj lid do občanské války nikoli proti Jihu, ale proti upírům?

Musí být pořádně naostřená.

Já vím, jak šíleně to zní, ale rovnou vám řeknu, že na tenhle film se podívám raději, než na film „Lincoln“ od Spielberga. Jsem si jistý, že Spielbergův film bude zbytečně patetický. Ale třeba legendární režisér ještě překvapí. Pokud však použije stejný styl jako u „Válečného koně“, ani není na co se těšit. I „Abraham Lincoln: Lovec upírů“ má své patetické momenty, tahle postava k tomu doslova vybízí, ale vidět ho v akčních scénách, to je prostě zábava. Od takového snímku se nesmí čekat nic víc. Jestli na to jdete s tím, že to bude solidní film, musíte být zákonitě zklamáni. Chtějte se pobavit, chtějte ulítlou verzi historie, protože přesně tu dostanete.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Film se místy bere až moc vážně, invence je zde pak celkem nulová, což je pro Grahame-Smithe ale celkem normální. Prostě vezme něco, co funguje a dá tam pár prvků, které jsou divné. A tak tu máme akční scény propojené se skutečnými historickými událostmi. Lincoln je podán až moc pateticky, některé může odradit i představitel hlavní role. Není nejsympatičtějším hercem. Jako nadupaná podívaná pak film funguje, nemůžu mu v tomhle směru nic vytknout. Ať už Bekmambetov kopíruje v akčních scénách jiné tvůrce, nebo ne, má to svůj drive, který vás doveze až do konce. Hodnocení si myslím, že dávám hodně vysoké, ale mě to prostě nezklamalo. Když nejdete na film s tím, že čekáte něco velkého, dostanete přesně to, co chcete.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (upíři, příšery, béčka)


Přidat komentář