Noční hlídka

Tento ruský fenomén, který zasáhl silně i naši republiku a stále ji otřásá na Necronomiconu ještě zmíněn nebyl. Ač se nejedná o čistý horor, přesto, zde jsou prvky, které hororové bezpochyby jsou.

   Film Noční hlídka byl natočen podle knihy ruského spisovatele Sergeje Lukyanenka, která je prvním dílem epického hororového cyklu ze současné Moskvy. Hrdiny tohoto cyklu jsou Jiní, lidé obdařeni magickými schopnostmi. Jiní se rozdělují na Temné a Světlé.
   Noční hlídka začíná kdesi ve středověku na mostě, na kterém se střetnou Temní a Světlí. Vůdcem Světlých je Geser a vůdce Temných Zavolun. Ani jeden z nich nechce ustoupit. Začíná krvavá bitva, během které umírají Světlí i Temní. Bitva se zdá nekonečně dlouhá a nikdo nechce bitvu ukončit. Až nakonec Geser vykřikne: „Dost!“ protože ví, že bitvu nemůže vyhrát ani jedna strana. Podávají si se Zavolunem ruce a uzavírají Dohodu.
   Ocitáme se v Moskvě o několik stovek let později a poznáváme hlavního hrdinu filmu – Antona Goroděckiho, který přichází za vědmou s tím, aby mu pomohla získat jeho manželku zpět. Ona mu prozradí, že jeho manželka čeká dítě s jiným mužem a že po smrti dítěte se k němu manželka vrátí zpátky. Anton souhlasí. Vědma připravuje rituál. Ale členové Noční hlídky jí v tom na poslední chvíli zabrání.
   Opět poskočíme v čase. Z Antona se nám vyklubal Jiný a přidal se k Noční hlídce. Během noci se mu podaří přistihnout upíra a upírku, kteří ulovili malého chlapce, Jegora. Při zásahu však Anton upíra zabije (rozmázne ho po stěně), ale upírka uteče. A chlapec taky. Ovšem tím celý příběh teprve začíná, Anton během jízdy metrem narazil do dívky, což u něj vyvolalo vidinu, ve které viděl řítící se letadlo na Moskvu. A navíc je tu upírka toužící po pomstě.....
   Noční hlídka překonala v Rusku třetí díl Pána prstenů, v současnosti je natočený druhý díl s názvem Denní hlídka, který zaznamenal ještě větší úspěch než díl první.
   Film je skvělou směsicí městské fantasy, hororu, thrilleru s prvky dramatu. Akčních scén je tu pár, ale všechny jsou podařené. Noční hlídka je povinností pro všechny fandy hororu a byla by tedy škoda si ji nechat ujít.

Fakta:
Český název: Noční hlídka
Originální název: Nochnoy dozor
Režie: Timur Bekmambetov
Scénář: Timur Bekmambetov (podle románu Sergeje Lukyanenka), Sergej Lukyanenko
Kamera: Sergej Trofimov
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Konstantin Khabensky, Vladimir Menshov, Valery Zolotukhin, Maria Poroshina, Galina Tyunina, Victor Verzhbitsky
Přístupnost: od 15 let
Délka: 114 minut
Žánr: fantasy / thriller
Distributor: Bontonfilm
Hodnocení: 8/10

Vaše komentáře

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Hororové filmy

Recenzovaný titul můžete objednat online na Blu-ray nebo DVD.
Blu-ray
DVD


Číst komentáře