The Terror of the Tongs (1961)

60%
Christopher Lee jako Asiat? Jo, proč ne.

The Terror of the Tongs

Velká Británie, 1961, 76 minut

 

Režie: Anthony Bushell

Scénář: Jimmy Sangster

Hrají:

Christopher Lee (Chung King)

Yvonne Monlaur (Lee)

Geoffrey Toone (Jackson Sale)

Marne Maitland (Beggar)

 

Asi je nejlepší si na začátek rovnou říct, že tenhle film není horor, ale je to tak trochu klasický film z produkce Hammeru. Ono je dnes už v podstatě všechno, co studio Hammer natočilo od 50. do 70. let, klasikou, ale tenhle snímek přece jen v nějakém ohledu vyniká – v tom, že je zde velké množství evropských herců, kteří hrají Asiaty. V britských nebo amerických filmech však nic netradičního.

 Bum a prásk!

Nacházím se v Hong Kongu, nebo alespoň na lodi, která do tohohle místa, které se má jevit jako britské, míří. Na lodi je kapitán Jackson Sale – to příjmení je docela pěkná hříčka – který se plaví jen za obchodem. Ale hned po přistání je svědkem toho, že Číňan, s kterým obchodoval, je zabit. Jackson Sale je čestný muž a nechce nechat vraždu jen tak. Jeho chování však vede k událostem, které by si rozhodně nepřál.

 Aneb jak by vypadal šikmooký Christopher Lee.

Gradace filmu není rozhodně z nejlepších, protože nejlepší scéna – smrt blízké osoby – je v podstatě na začátku. Zbytek filmu už je hlavně o tom, jestli se jednomu člověku podaří postavit gangu, který v přístavu vládne krutou rukou, podplácí a má všude vrahy. Jenže dobro vítězí, jak se nám filmy snaží dlouhodobě namluvit, a to je ukázáno i v tomto snímku, kde skutečně dobro vyhraje. Ano, je to spoiler, ale on je celý průběh filmu „The Terror of the Tongs“ velmi očekávaný.

 Každý se tváří podezřele.

Nejvíc jsem se na film těšil kvůli Christopherovi Lee, který zde má velmi zajímavou roli velitele čínské mafie. Přece jen, vidět takového herce jako Číňana je celkem zážitek, i když nutno říct, že maskéři se docela vyřádili a on je díky nim velmi uvěřitelný, až na to, že jeho angličtina je příliš dobrá. To zase tolik nevadí, je stále charismatický a jako záporná postava prostě skvělý. Čest jeho památce za všechny role, které dovedl vždy podat s grácií.

 Tenhle je podezřelý nejvíc.

„The Terror of the Tongs“ je snímek, který nemá nějak zásadně dobré vedení děje. Hlavní postava je nemastná neslaná, a tak hlavně Číňani, anebo alespoň ti, co jako Číňané vypadají, tenhle příběh posouvají. Jsou zde kruté scény, ale většina krutosti se děje mimo kameru. V tomhle směru je to ještě takové bezzubé. Snaha byla. Pokud nejste zavilí milovníci Hammeru, je možné, že vám snímek tolik nedá.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář