Noční hrůzy (1993)

10%
"Noční hrůzy" jsou důkazem toho, že Tobe Hooper opravdu není tak dobrý hororový režisér. A Robert Englund to vždy nezachrání.

Noční hrůzy

Night Terrors

Kanada, Egypt, USA, 1993, 98 minut

 

Režie: Tobe Hooper

Scénář: Rom Globus a Daniel Matmor

Hrají:

Robert Englund (Markýz de Sade / Paul Chevaller)

Zoe Trilling (Genie)

Alona Kimhi (Sabina)

Juliano Mer-Khamis (Mahmoud)

 

Robert Englund je legenda hororu, o tom se nedá pochybovat, a každý jeho film nabídne něco trochu zajímavého – jeho. Tobe Hooper je taky legenda. Ne, tady se budu muset opravit. On není legenda, ale je režisérem jednoho legendárního snímku, kterým je „Texaský masakr motorovou pilou“. Čím víc jeho filmy objevuji, tím víc začínám mít pocit, že to vlastně byla docela náhoda, takový ten úspěch na začátku kariéry, který nebyl nikdy překonán a ani nemohl být překonán, protože ta ostatní díla jsou prostě děsivý podprůměr.

Robert Englund poprvé.

Tohle platí i v případě snímku „Noční hrůzy“. Ale je to poznat na všech jeho snímcích. „Životní síla“ byla neskutečný žánrový maglajz, Panoptikum snaha ukázat děsivý horor, který neděsí, no a Poltergeist se mi nelíbil ve své snaze zalíbit se. Ale tohle bylo stejně víc Spielbergovo dílo než Hooperovo. „Noční hrůzy“ jsou pak jen další ukázkou toho, že tenhle režisér měl vlastně víc štěstí než umu.

Robert Englund podruhé.

„Noční hrůzy“ jsou zvláštním filmem a je to podobný maglajz, jako v případě sci-fi hororu „Životní síla“, jenže v tomhle případě to není až tak žánrová směsice, jako spíš dějový mišmaš. Jsou zde prvky historické, legendární, něco málo z Egypta a Řecka, je zde archeologie, mladí lidé, víra, zvrácenost, nechybí markýz de Sade, velbloudí dostihy a nějaká ta maškaráda. Pod nánosem všech těch různých blábolů je možné nalézt hlavní motiv, kterým je zvrácenost duše.

Té krve je jen trochu.

I když jsou zvrácenost, chtíč, zkaženost tím hlavním, co film prezentuje, ukazuje to, jak lidé dokážou jiné ovládat, jak je dokážou ovlivňovat. Jenže tohle je stejně nabaleno do tak nudného, směšného a hloupého balastu, že jakékoli poselství umírá na nedostatek schopnosti vyprávět příběh. Vrší se zde blábol na blábol, a i když se tváří, že je strašně smysluplný, je to jen paskvil, který si myslí, že ví něco o víře, něco o chtíči, ale ve skutečnosti neví nic. Scény, které možná měly trochu šokovat, jsou celkem obyčejné, zvraty v ději plytké, stejně jako celá zápletka.

Hranice mezi rozkoší a bolestí je úzká.

Jako kdyby ani scénáristé, ani režisér vlastně nevěděli, co chtějí natočit a co chtějí snímkem říct. Herecké výkony jsou pak prostě jen špatné, nevytrhne ani Robert Englund, bohužel, který je v roli de Sadeho směšný. Když si člověk přečte knihu „Hellraiser“, pochopí ze šíleného chtíče a touhy mnohem víc, než v tomhle hloupoučkém dílku, které nemá žádné poselství, žádnou hodnotu.

 

Hodnocení: 10 %

Hororové filmy (béčka, mučení, vrazi)


Přidat komentář