Noční příchozí (1971)

60%
Marlon Brando ve filmu, který je označován za horor? To jsem musel vidět.

Noční příchozí

The Nightcomers

Velká Británie, 1971, 96 minut

 

Režie: Michael Winner

Scénář: Michael Hastings a Henry James

Hrají:

Marlon Brando (Peter Quint)

Stephanie Beacham (Slečna Jessel)

Thora Hird (Paní Grose)

 

Jakmile se někde objevil Marlon Brando, je to film, který bych docela rád viděl. Nedělám si nějaký přehled o tom, co všechno na točil a nevyhledávám jeho filmy vyloženě cíleně, ale pokud se k nim dostanu, chci je vidět. Marlon Brando je jednoduše zárukou toho, že herecky to bude naprosto skvělé. Snímek „Noční příchozí“ není výjimkou, a to i přesto, že se na první pohled jedná o zajímavý kus v Brandově tvorbě.

Naučí ho střílet.

V první řadě je to horor. Marlon Brando má na svém kontě dost filmů různých žánrů, ale přece jen ho má člověk spojeného především s dramaty a nikoli tolik s žánrovými filmy, i když postupem své kariéry už dělal v podstatě cokoli, když dobře platili. Tohle ale není vyloženě konec jeho kariéry. Další aspekt je skutečnost, že tohle je britský, nikoli americký film, které točil především. Na výsledek jsem byl zvědavý.

Naučil ji svazovat.

Když jsem říkal, že tohle je hororový snímek, musím to přece jen trochu upřesnit. Žánrově je film „Noční příchozí“ sice řazen do hororového ranku, ale nutno přiznat, že to není vyloženě horor, spíše by bylo lepší zařazení jako psychologické drama, kdy postava Petera Quinta (Marlon Brando) je tu nepříjemným manipulátorem, stejně jako milým až otcovským typem hrdiny.

Přemlouval ji.

Příběh se odehrává na britském venkově, kde jsou dvě děti vychovávány jen chůvou, vychovatelkou a zahradníkem (Quint). Pět postav stačí k tomu, aby se rozjela celkem zajímavá psychologická hra, kde je zahradník tím, ke komu děti vzhlížejí, stejně jako ale dovede být sadistickým hajzlem, k němuž zase vzhlíží mladá a naivní vychovatelka Jessel (Stephanie Beecham).

A tak se mu oddala.

Britský snímek „Noční příchozí“ má celkem zajímavou atmosféru, která je spojena hlavně se sexuálním napětím a tím, jak sex v jiné, než klasické podobě dovede dětem udělat v hlavách celkem pořádný bordel. Marlon Brando zde vyloženě neexceluje, nevydává ze sebe všechno, ale přesto je to pořád on, kdo film táhne. On a pak dvě děti, o které se jeho postava ve filmu stará.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (mučení, děti)


Přidat komentář